Za nami weekend pełen wydarzeń
Zakończyliśmy trzydniowe świętowanie Imienin Ulicy Najświętszej Marii Panny. Tłumy legniczan i gości naszego miasta uczestniczyło w tym wydarzeniu. Były to z pewnością największe imieniny w regionie.
23. Turniej Kowali
W piątek i w sobotę obserwowaliśmy zmagania kowali w 23. Turnieju Kowali o Srebrne Klucze Legnicy. Był nocny pokaz kucia, Teatr Ognia oraz konkursowe kucie. Nie zabrakło także poczęstunku z własnoręcznie wypieczonych chlebów, które przywieźli kowale z całego kraju.
- Z całego serca dziękuję kowalom za przepiękny gest, jakim było wręczenie mi własnoręcznie wypieczonego chleba. Jest on dla mnie nie tylko symbol tradycji i ciężkiej pracy, ale także znakiem, który towarzyszy temu rzemiosłu. Jeszcze raz dziękuję za ten wyjątkowy dar - powiedział prezydent Legnicy Maciej Kupaj.
Tematem tegorocznego turnieju była rama do lustra bądź obrazu. Każda z ram była niepowtarzalna i wykonana z największą dokładnością, a wybranie tej najlepszej okazało się być niełatwym zadaniem. Srebrne Klucze Legnicy trafiły ostatecznie do Ignacego i Tomasza Peplinskich (Kuźnia Aries), II miejsce zajęli Piotr i Dawid Grycza, zaś na III miejscu znaleźli się Andreas Billert i Damian Dzikowski. Dodatkowo wyróżnione zostały prace Andrzeja Sumary, Kazimierza Kudły oraz Jakuba Kamaj. Dawid oraz Piotr Grycza dodatkowo wygrali w Plebiscycie Publiczności.
Jury oceniało również prace konkursowe, które wykonywane były w sobotę, ich tematem były kwiaty. Pierwsze miejsce zajęli ponownie Tomasz i Ignacy Peplinscy, II miejsce Andreas Billert i Damian Dzikowski, III miejsce Kazimierz Kudła i Jakub Kamaj.
Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny
W sobotę naszą solenizantkę odwiedziły tłumy ludzi. W ten piękny, słoneczny dzień tłumy roześmianych legniczan świetnie bawiło się w sercu naszego miasta. Było coś i dla ducha i dla ciała.
Celebrację święta Ulicy NMP rozpoczęliśmy Narodowym Czytaniem "Kordiana" przygotowanym przez Legnicką Biblioteką Publiczną. Następnie scenę przejęli wykonawcy z Młodzieżowego Centrum Kultury oraz Alan Cymbalista, zdobywca Nagrody Publiczności na 61. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Najważniejszymi muzycznymi atrakcjami sobotniego wieczoru były koncerty Sound'n'Grace oraz Kayah. Warszawski chór współpracujący z wieloma gwiazdami zaprezentował mieszankę tradycyjnego gospel i nowoczesnych hitów, a "Supermenka" polskiej sceny rozgrzała legnicką publiczność swoimi największymi przebojami - nogi same rwały się do tańca! Ogromną popularnością cieszyły się także liczne stoiska wystawców i organizacji pozarządowych.
Festiwal Kultur „Kto siedzi na miedzi (-y)
Trzydniowe świętowanie zakończyliśmy prezentacją grup folklorystycznych na XI odsłonie Legnickiego Festiwalu Kultur "Kto siedzi na miedzi (-y)?"
Swoje programy zaprezentowały doskonale znane i lubiane przez festiwalową publiczność grupy folklorystyczne z terenu Zagłębia Miedziowego, a także jak zwykle pełne energii grupy: Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera".
Oprócz emocjonujących występów artystycznych ważnym elementem świętowania w sercu Legnicy była także prezentacja tradycyjnego rzemiosła i tradycji mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region. Na zakończenie tego dnia koncert zagrał góralski zespół FiśBanda.
- Bardzo serdecznie dziękuję za tak liczną frekwencję. Tysiące legniczan i legniczanek, a także osób z okolicznych miejscowości – wszyscy wspólnie bawiliśmy się na największych imieninach w regionie. Wydarzenie było wielkim sukcesem , dzięki Wam – bo dla Was to robimy. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach – mówił prezydent Maciej Kupaj.
Dziękujemy za tak liczną frekwencję, wszystkie uśmiechy i widzimy się na hucznych Imieninach za rok!
Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny zostały objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Partnerem wydarzenia był TAURON oraz Fundacja KGHM.