Prezydent Miasta Legnicy

bip

Wspólnie obchodzimy ważne rocznice Związku Sybiraków

Wspólnie obchodzimy ważne rocznice Związku Sybiraków
24.09.2019
Wspólnie obchodzimy ważne rocznice Związku Sybiraków

Środowisko Sybiraków zaprasza w czwartek (26 września) mieszkańców miasta do udziału w obchodach Światowego Dnia Sybiraka oraz 30-lecia powstania oddziału ich związku w Legnicy.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele św. Trójcy (godz.12.00), o 13.15 spotkanie przy pomniku Zesłańcom Sybiru, zaś o 14.00 okolicznościowe spotkanie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym z udziałem m.in. władz miasta, powiatu i uczniów legnickich szkół.

- Przewodnie hasło naszego środowiska brzmi: „Umarłym pamięć, żyjącym pojednanie” – mówi Alfreda Demska, prezes zarządu Koła w Legnicy, autorka opracowania na temat trzydziestoletniej działalności zarówno Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków, jak i jego Koła w Legnicy. Zapraszamy do lektury tej interesującej opowieści oraz kroniki ukazującej niezłomne trwanie przy ideałach pamięci i patriotyzmu.


Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Legnicy powstał 2 kwietnia 1989 roku, a już od 7 kwietnia rozpoczęło swą działalność Koło Związku Sybiraków w Legnicy. Jego pierwszą siedzibą był lokal przy ul. Moniuszki 9 w Klubie Seniora. Na ogólnym zebraniu w Urzędzie Wojewódzkim powołano Zarząd Koła w składzie: Tadeusz Gołacki – prezes, Zofia Oleksiuk – wiceprezes, Kazimierz Kuliniec – wiceprezes ds. socjalnych, Maria Czabotar – skarbnik i Barbara Wilińska – sekretarz. Funkcje członków pełnili: Jerzy Wiśniewski, Kazimierz Bytner, Zofia Motyka oraz Irmina Sajewicz.

Po ukonstytuowaniu się zarządu opracowano plan pracy oraz wytyczne, według których można było przyjmować kandydatów starających się o wstąpienie do związku. Ustalono, jakie dokumenty są potrzebne do przyjęcia, a w przypadku ich braku, gdzie należy się o nie ubiegać.

Drugi zarząd legnickiego Koła został wybrany 6 kwietnia 1991 r. na ogólnym zebraniu w sali Urzędu Wojewódzkiego. Weszli do niego: Tadeusz Gołacki – prezes, Jadwiga Sasińska – wiceprezes, Mieczysław Dylewicz – przewodniczący komisji weryfikacyjnej, Kazimierz Kuliniec – przewodniczący komisji socjalnej. Członkami zostali: Józef Wojciechowski i Barbara Wilińska.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 21.01.1991 r., przyznającej uprawnienia kombatanckie osobom represjonowanym, komisja weryfikacyjna rozpoczęła akcję weryfikacji członków koła. Praca ta pochłonęła wiele czasu, zaangażowania i trudu. W komisji pracowali: Mieczysław Dylewicz – przewodniczący oraz członkowie: Romuald Smoczyński, Konstanty Reszczyński i Teresa Olszuk.

Już od momentu powstania Koła Związku Sybiraków w Legnicy zarząd i nasi członkowie realizowali bardzo ważne dla naszego środowiska inicjatywy, utrwalające w społeczeństwie pamięć Polaków żyjących, zniewolonych i pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Warto przypomnieć te działania:

  •          Ołtarz „Golgota Polski” w kościele św. Trójcy w Legnicy
  •          Kronika Koła – najważniejsze wydarzenia w legnickim Kole
  •          Album członków Koła Legnica
  •          21.02.1990 r. – Tablica pamiątkowa oraz urna z ziemią z Katynia w katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy
  •          21.03.1990 r. – Tablica pamiątkowa praz urna z ziemią z Katynia w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Legnicy
  •          21.04.1993 r. – Symboliczna Mogiła Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy
  •          23.09.1993 r. – uroczystość poświęcenia Symbolicznej Mogiły Sybirackiej
  •          IX 1995 r. - Obelisk Sybiraków w Kunicach
  •          27.09.1997 r. – Tablica Pamiątkowa w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Miłkowicach
  •          11 września 1998 r. - Uroczystości związane z 70. rocznicą powstania Związku Sybiraków i 10- tą rocznicą wznowienia działalności odbyły się w katedrze legnickiej. Rozpoczęła je msza święta w intencji poległych za Ojczyznę celebrowana przez księdza biskupa Tadeusza Rybaka, który poświęcił również obraz świętego Rafała Kalinowskiego, ofiarowany przez Sybiraków.
  •          20 czerwca 1999 r. w kościele św. Jana w Legnicy w czasie uroczystej mszy świętej ksiądz biskup Tadeusz Rybak poświęcił Różaniec Sybiraków ofiarowany świątyni. Drugi różaniec złożono w kościele Świętej Trójcy w Legnicy jako votum dziękczynne.
  •          14.11.2009 r. - Odsłonięcie i poświęcenie obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w kościele św. Trójcy w Legnicy (dar wdzięczności za opiekę na zesłaniu i ocalenie z „nieludzkiej ziemi”).
  •          21.06.2012 r. – Umieszczenie i poświęcenie w Licheniu na głazie Golgoty tablicy dziękczynnej Matce Bożej za szczęśliwy powrót z nieludzkiej ziemi do Ojczyzny.
  •          09.06.2013 r. – Poświęcenie Sztandaru Koła Związku Sybiraków w kościele św. Trójcy w Legnicy.
  •          31.03.2014 r. – Rada Miejska Legnicy podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy Plac Sybiraków dla placu na obszarze miasta Legnicy.
  •          26.04.2015 r. – Poświęcenie w kościele św. Trójcy tablicy dziękczynnej Matce Bożej i ludziom dobrej woli za pomoc w ocaleniu polskich dzieci (z Syberii do Persji).
  •          17.09.2015 r. – Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Zesłańcom Sybiru w Legnicy.
  •          16.10.2015 r. – Promocja książki „Przeżyli, by pamiętać…”

Na zebraniu sprawozdawczo–wyborczym członków Związku Sybiraków Koła Legnica 20 września 2017 r. w sali Starostwa Powiatowego przeprowadzono wybory nowego zarządu Koła. Obecny skład zarządu jest następujący: Alfreda Demska – prezes, Marian Sławiński – wiceprezes, Stanisław Szudrowicz – wiceprezes, Maria Majgier – skarbnik, Danuta Kożewnikow – sekretarz. W komisji socjalnej działają: Janina Bała – przewodnicząca, Anna Zajączkowska – członek, Helena Szuk – członek, zaś w komisji historycznej: Józef Świst – przewodniczący, Teodozja Błażusiak – członek, Bazyli Godziło–Godlewski – członek.

W miarę swoich sił i możliwości realizujemy zadania statutowe poprzez przywracanie pamięci historycznej okresu II wojny światowej. Młodemu pokoleniu w szkołach przekazujemy nasze doświadczenia minionych lat. Celem naszych działań jest podtrzymanie tradycji narodowej i ocalenie od zapomnienia historii deportacji Polaków na Syberię.

Podkreślamy zawsze, że nasze matki były wielkimi bohaterkami. To one – Matki Sybiraczki w czasach ciężkiej próby, niewolniczej ponad siły pracy, w głodzie i chłodzie zdawały egzamin życia, chroniąc swoje wygłodniałe dzieci. Uczyły je pacierza i języka ojczystego, miłości do Ojczyzny. Dziękujemy im dzisiaj za to.

My, Sybiracy jesteśmy grupą ludzi bardzo dojrzałych wiekowo, ale póki możemy, działamy, jesteśmy aktywni, bo uważamy, że jest to nasz obowiązek wobec tych, którzy nie powrócili z „nieludzkiej ziemi” oraz tych, którzy przeżyli to piekło i po powrocie do Ojczyzny dożyli sędziwych lat. Wielu z nich już umarło.

Liczba Sybiraków maleje w zatrważającym tempie: początkowo nasze koło liczyło 639 członków, w 2002 r. – 540 osób, a na koniec 2018 roku już tylko 227 osób. Jest nas coraz mniej i borykamy się z różnymi chorobami, ale należymy do pokolenia, które się nie poddaje, więc działamy.

Bardzo aktywnie uczestniczymy w życiu społeczności naszego miasta, bierzemy udział w obchodach uroczystości patriotycznych i religijnych. Spotykamy się z młodzieżą legnickich szkół. Jesteśmy zapraszani na ich uroczystości. Spotykamy się na lekcjach żywej historii, podczas których opowiadamy swoje tragiczne przeżycia, przekazując jednocześnie najważniejsze wartości, jakimi są: miłość do Ojczyzny, poszanowanie symboli narodowych (flagi, godła, hymnu) oraz wolności.

My, Sybiracy pamiętamy, że wolność nie jest nam dana na zawsze i powinniśmy szanować siebie nawzajem, niezależnie od przekonań, przynależności partyjnej czy wiary. Staramy się, aby społeczeństwo pamiętało o naszej krzywdzie, o której trzeba mówić i pamiętać. Oto jak pisał Adam Mickiewicz: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.

Alfreda Demska

 


 

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 24.09.2019 | Wyświetleń: 1497
Powrót na listę aktualności

Zobacz także