Wigilia Narodów. Przedstawiciele mniejszości spotkali się przy stole
To była już 21. Wigilia Narodów. W niedzielę (11 grudnia) przy suto zastawionych stołach w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej zasiedli przedstawiciele 10 narodowości: Polacy, Uzbecy, Ukraińcy, Niemcy, Francuzi, Turcy, Łemkowie, Żydzi, Amerykanie i Japończycy.
W tym roku po raz pierwszy uczestniczyli w niej także przedstawiciele różnych wyznań: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, ksiądz Jerzy Gansel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy i ks. Lubomir Worhacz, proboszcz parafii prawosławnej w Legnicy.
Każda narodowość ma swoją tradycję związaną z Wigilią. I właśnie ta różnorodność kultur jest wspaniałym sposobem na wzajemne poznanie się, zaprzyjaźnienie, skosztowanie potraw, posłuchanie kolęd, połamanie się opłatkiem.
Legnicka Wigilia Narodów, organizowana już od 21 lat zbliżyła do siebie wielu ludzi wywodzących się z różnych nacji, ale żyjących w Legnicy, mieście wielokulturowym.
Wigilię Narodów wymyśliła Elżbieta Chucholska. Organizuje je wraz ze Stowarzyszeniem Kobiety Europy przy współpracy z Urzędem Miasta Legnicy i Legnickim Centrum Kultury.
- Jestem dumna, że w Legnicy odbywa się już 21 Wigilia Narodów. – mówi Elżbieta Chucholska. - To nasza tradycja. Dzięki niej poznajemy zwyczaje, obyczaje, inne religie. Możemy się łatwiej porozumieć, porozmawiać. Można śmiało powiedzieć, że nasza Wigilia ma też charakter ekumeniczny.
- Bardzo się cieszę i jestem dumny, że wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiety Europy oraz Legnickim Centrum Kultury współorganizować to piękne wydarzenie. Legnica jest miastem, które łączy wiele narodów, dlatego bardzo cenne i ważne są dla mnie takie spotkania. Mijający rok szczególnie pokazał nam, jak ważne są życzenia zdrowia i pokoju, jak ważna jest obecność bliskich nam osób. Wspólnie z obecnymi tu duchownymi życzyliśmy wszystkim narodom wzajemnej życzliwości, otwartości na drugiego człowieka, spokoju oraz zgody - powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. .