Prezydent Miasta Legnicy

bip

Świetne wystawy, atrakcje, koncerty.Taki był Satyrykon

Świetne wystawy, atrakcje, koncerty.Taki był Satyrykon
18.06.2018
Świetne wystawy, atrakcje, koncerty.Taki był Satyrykon

Wystawy, koncerty, występy, goście z całego świata, smakowite miasteczko Funny Food, mnóstwo zabawy i innych atrakcji - to wszystko czekało na legniczan podczas tegorocznego Satyrykonu. Międzynarodowe święto satyry, będące corocznym zwieńczeniem jednego z najważniejszych na świecie konkursów rysunku satyrycznego, odbyło się w Legnicy w dniach 15-17 czerwca.

Rozpoczęliśmy w piątek. Przed rzeźbą satyrykonowego Filipa odsłonięta została tablica pamięci Wojciecha Młynarskiego - wybitnego artysty, mistrza słowa, poety, wykonawcy piosenek. Podczas uroczystości odczytany został list od rodziny Wojciecha Młynarskiego.

- Pragniemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania za upamiętnienie naszego Taty. Jesteśmy pewni, że byłby wzruszony i szczęśliwy, podobnie jak my teraz - napisali w liście Agata, Paulina i Jan Młynarscy. Tablicę odsłonił Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Następnie odbyło się huczne wręczenie nagród laureatom Satyrykonu, którzy przyjechali do Legnicy z całego świata. Wydarzenie poprowadził Tomasz Olbratowski z radia RMF. W tym roku Grand Prix Satyrykonu powędrowało do polskiego artysty Grzegorza Woźniaka, za pracę „Nasz kolorowy świat”. Laureat otrzymał m.in. Złoty Kluczyk. - Wysyłam moje rysunki na Satyrykon od wielu lat. Zdobywałem różne nagrody, ale Grand Prix kompletnie się nie spodziewałem. Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, bo to dla rysownika niesamowicie ważna nagroda - powiedział nam Zbigniew Woźniak.

W tym roku scena Satyrykonu stanęła w Rynku, w strefie miasteczka Funny Food, w którym można było skosztować pysznych potraw z różnych zakątków świata, odwiedzić jarmark „różności”, zobaczyć występy czy animacje - dla dużych i małych.

Również w piątek - w Muzeum Miedzi - oficjalnie otwarta została pokonkursowa wystawa tegorocznego Satyrykonu, na której możemy zobaczyć najlepsze prace z ponad 2 tys. 100 rysunków, nadesłanych z aż 54 krajów świata.

Natomiast w Galerii Ring odbył się wernisaż wystawy „GastroComics”, autorstwa znakomitego, szwajcarskiego artysty Oskara Weissa, przewodniczącego jury tegorocznego Satyrykonu. Ta przeurocza wystawa jest poświęcona... jedzeniu. Podczas wernisażu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat „kulinarnej” twórczości Oskara Weissa. Choćby tego, że część znajdujących się na legnickiej wystawie prac pochodzi z kalendarza autorstwa artysty, który został zakupiony przez najbardziej prestiżowe restauracje w Szwajcarii. Rysunki Oskara Weissa stały się inspiracją dla najlepszych kucharzy, którzy stworzyli na ich podstawie smakowite przepisy. Tę wyjątkowo smaczną wystawę można oglądać w Galerii Ring, w Rynku.

Po piątkowych atrakcjach również w sobotę i niedzielę Satyrykon hojnie obdarował legniczan ciekawymi wydarzeniami. W sobotę w Galerii Satyrykon odbył się wernisaż wystawy najlepszego debiutanta tegorocznej imprezy - Janka Janowskiego (Obywatela Janka), który jest również laureatem tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Waligórskiego, przyznawanej przez dziennikarzy. I niech nikogo nie zdziwi fakt, że debiutant ma... 50 lat. Nie takie „rzeczy” Satyrykon widział. Jego wystawę, w dużej mierze poświęconą satyrze politycznej, można oglądać w Galerii Satyrykon. Jest świetna. Wstęp wolny.

Druga, otwarta w sobotę wystawa, również zasługuje na wielkie brawa. To kolejna odsłona cyklu „Skłonności do ostrości”, w ramach którego swoje dokonania prezentują studenci polskich uczelni artystycznych. W zabytkowym hallu Teatru im. Modrzejewskiej możemy oglądać twórczość studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie.

Tegoroczny Satyrykon zakończył się koncertem „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”, w wykonaniu aktora Mariusza Kiljana z zespołem. Koncert odbył się w Teatrze im. Modrzejewskiej.

(Źródło: ego, LCK)

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 18.06.2018 | Wyświetleń: 1790
Powrót na listę aktualności

Zobacz także