Rewitalizacja palmiarni i inne inwestycje w parku. Dbamy o nasze dziedzictwo
Już od miesiąca firma USBUD prowadzi prace rewitalizacyjne zabytkowych obiektów legnickiej palmiarni w parku Miejskim. Dzisiaj (27 sierpnia) prezydent Tadeusz Krzakowski zaprosił media, by zapoznały się z przebiegiem robót.
- Palmiarnia jest od pokoleń dumą mieszkańców. Odrestaurowana stanie się magnesem przyciągającym turystów. Naszą ambicją jest przywrócenie historycznemu obiektowi dawnej świetności, stosując oczywiście najnowocześniejsze i bezpieczne rozwiązania techniczne – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.
Prezydent już wielokrotnie zapowiadał stworzenie w naszym parku wielofunkcyjnej przestrzeni i atrakcji o charakterze edukacyjnym, naukowym, wypoczynkowym i rekreacyjnym. Są one w dużej mierze realizowane.
- Powstanie kompleks z palmiarnią, ogrodami, minii zoo, który połączy się funkcjonalnie z Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona, tworzonym w dawnym Teatrze Letnim – dodaje prezydent. – Na obrzeżach parku budujemy nowoczesny kompleks basenów. Rewitalizujemy fontanny. To są wielkie przedsięwzięcia dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Dbamy i chronimy w ten sposób nasze dziedzictwo i skarby miasta.
Wracając do palmiarni. Obecnie fachowcy zabezpieczają konstrukcję głównego pawilonu, poszycia stalowego i mnożarek. Znaczną część egzotycznej roślinności, zwierząt i ptaków przeniesiono w inne miejsca.
Inwestycja w palmiarni opiewa na prawie milion zł. Będzie ona bazą edukacji przyrodniczo-historycznej. Zakres prac obejmuje: wzmocnienie wszystkich dźwigarów, oczyszczenie konstrukcji stalowej metodą strumieniowo ścierną, odpylanie i odtłuszczanie powierzchni oraz wykonanie w stu procentach powłoki antykorozyjnej. Niezbędne jest też uzupełnienie ślusarki okiennej, odtworzenie okien otwieralnych i odbudowa mechanizmów otwierania okien, wykonanie nowych obróbek blacharskich na połaciach dachowych, wymiana rynien i rur spustowych. Kolejne prace to: osuszenie ścian piwnic i przyziemia, wykonanie wymiany pokrycia dachu i ścian z wykorzystaniem płyt z poliwęglanu, uzupełnienie pokrycia szklarni nowymi płytami z poliwęglanu.
Zgodne ze wskazówkami ogrodnika miejskiego, przygotowanie poza obiektem miejsca izolacji roślin i ich przeniesienie w to miejsce, zabezpieczenie roślin zakorzenionych w gruncie łatami, agrowłókniną itp. oraz wykonanie robót naprawczych, mających na celu zatrzymanie infiltracji wdy do murowanej podwaliny, osuszenie przyziemia, uzupełnienie ubytków tynków i spoin, wykonanie izolacji pionowej oraz iniekcji i malowanie ścian, a także wymiana rynien i rur spustowych w celu zapewnienia odprowadzania wód opadowych z dachów do kanalizacji deszczowej.
Zakres prac budowlanych i renowacyjnych obejmuje zabezpieczenie elementów konstrukcji palmiarni, szklarni ciepła i mnożarek o łącznej powierzchni ponad 740 m2.
Legnicka palmiarnia wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. A w 2015 r. został wpisany do rejestru zabytków.
W palmiarni zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Dzięki temu obiekt stanowi jedną z największych dolnośląskich i legnickich atrakcji turystycznych.