Poniemieckie Karoliny Kuszyk Legnicką Książką Roku 2019
Książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk została wybraną Legnicką Książką Roku 2019. Uroczystości odbyły się w środę (23 września) w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Wieczór uświetnił koncertem online Bartek Rzepka. To była już dziesiąta edycja LKR.
W tym roku, ze względu na epidemię COVID-19, nie mogliśmy się spotkać w większym gronie, jak to bywało do tej pory. Dlatego zarówno przyznanie tytułu Legnickiej Książki Roku, jak i koncert Bartka Rzepki mogliśmy obejrzeć w sieci.
„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych, odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?
Karolina Kuszyk urodzona w Legnicy germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, stypendystka DAAD, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej (m.in. Ilse Aichinger i Maxa Frischa) i trenerka kompetencji międzykulturowych. Za „Poniemieckie” otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala (Arthur-Krontha-Preis 2020).
Zwyciężczyni dziesiątej edycji Legnickiej Książki Roku dowiedziała się o swym sukcesie na wczorajszej gali w Sali Maneżowej. Statuetkę i kwiaty wręczył autorce prezydent Tadeusz Krzakowski.
- Dziękuję organizatorom tego konkursu o 10-letniej już historii, Legnickiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Miedzi. Utrwala on pamięć o naszym mieście, jego wyjątkowość – mówił prezydent. – Chcemy promować i doceniać twórczość naszych autorów. Gratuluję wszystkim nominowanym. Gratuluję zwyciężczyni talentu i edukacyjnych walorów jej książki.
- Jestem bardzo szczęśliwa – mówiła Karolina Kuszyk. – Ta książka jest dla ciekawych naszego miasta, regionu, ciekawych przenikania się kultur.
Nominacje do tytułu Legnickiej Książki Roku 2019 otrzymało już w lutym sześć wydawnictw, wybranych przez kapitułę konkursu spośród 34 ubiegłorocznych publikacji. Z powodu pandemii wręczenie tytułu odbyło się dopiero teraz.
Nominacje do Tytułu Legnickiej Książki Roku 2019:
1. Konrad Byś, Marek Żak „Zarys dziejów kolei w Legnicy”.
2. Monika B. Janowska „Mało brakowało”.
3. Zbigniew Kraska, Mirosław Ratajczak, Janina Stasiak „Tutor: Bronisław Chyła: malarz, mistrz, mentor”.
4. Karolina Kuszyk „Poniemieckie”.
5. „Przygody skarpetek napisane przez dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Puchalskiego w Legnicy”, opieka B. Scharfenstein-Kapuścińska.
6. „Zapomniane obrazy: Łemkowszczyzna w fotografiach Johna Masleya z lat 1923 i 1938 - The forgottenimages”, wybór i opracowanie zdjęć, teksty wstępne i red. Jerzy Starzyński.
Konkurs ten, pod patronatem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, już od dziesięciu lat organizują Muzeum Miedzi wraz z Legnicką Biblioteką Publiczną.
Kapituła oceniała książki związane z Legnicą, bądź napisane przez legniczanina albo wydane w naszym mieście. Najwyżej cenione przy wyborze są: staranność edytorska (estetyka, szata graficzna) i redakcyjna, atrakcyjność tematu, wartość poznawcza i artystyczna, oryginalność, efekt indywidualnej pracy osoby lub zespołu, a także oddziaływanie na społeczność miasta, regionu i kraju.
Tutaj obejrzysz uroczystość, a poniżej galerię zdjęć