Konferencja dotycząca ukraińskiej przedsiębiorczości w Legnicy
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zorganizowały konferencję „Miasto - przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”. Dyskusja odbyła się w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Legnicy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Adam Babuśka, starosta powiatu legnickiego, Andrzej Pyrz, wójt gminy Chojnów, Przemysław Bożek, prezes LSSE w Legnicy oraz Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko-Słubieckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie Polska otworzyła szeroko drzwi dla osób szukających schronienia przed rosyjską inwazją. Część z nich powróciła do kraju, inni wyjechali dalej, a niektórzy planują pozostać w Polsce na dłużej, traktując nasz kraj jako miejsce do życia i prowadzenia biznesu.
Szacuje się, że na Dolnym Śląsku mieszka ok. 300 tys. Ukraińców. Jeszcze przed wojną zauważono tendencję wzrostową przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce. Świadczy o tym m.in. zwiększenie aktywności migrantów w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej: według stanu na koniec maja 2022 r., w Polsce działały 22 344 firmy z ukraińskim kapitałem, z czego co dziesiąta jest zarejestrowana na Dolnym Śląsku. Ponadto specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy otworzyła możliwość prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla miast i całokształtu gospodarki jest to zarówno wyzwanie, jak i impuls do działań zachęcających do zakotwiczenia w Polsce.
Trudno jednak jest podać dokładne dane co do ilości osób żyjących obecnie w Polsce. W Legnicy nadano ok. 5 tys. Ukraińcom numer PESEL. Ile aktualnie osób żyje w naszym mieście, trudno powiedzieć.
- W sumie zatrudnionych w Legnicy może być ok. 10 tys. osób z Ukrainy. Mówimy o tych osobach, które przyjechały do Legnicy przed wybuchem wojny oraz tych, którzy pojawili się po tym jak konflikt się rozpoczął. 100 osób zdecydowało się na założenie własnej dzielności gospodarczej. Z tego 90 procent to branża budowlana - powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
Podczas dyskusji z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych, a także środowiska biznesowego z Polski i Ukrainy dyskutowano o stanie obecnym i perspektywach rozwoju przedsiębiorczości wśród przebywających na Dolnym Śląsku obywateli Ukrainy. Ważne jest budowanie sieci powiązań gospodarczych. Dlatego otwarto biuro Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej we Lwowie.
Miasto Legnica od samego początku wybuchu konfliktu zaangażowało się w niesienie wsparcia i pomocy. Prezydent Legnicy wspomniał o tym, że w Wydziale Spraw Obywatelskich powstały punkty informacyjne. Uchodźcy zostali objęci pomocą społeczną oraz prawną. Żłobki, przedszkola oraz szkoły zostały otwarte na Ukraińców. W sumie ponad 1500 osób trafiło do systemu edukacyjnego. To było duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Samorząd współpracował także z organizacjami pozarządowymi. Wspólnie z Fundacją ESPA Legnica przygotowała dary i wysłała kilkadziesiąt transportów humanitarnych na wschód. Aktywnie działali wolontariusze oraz Centrum Dialogu Obywatelskiego. Powstały także centra zbiorowego zakwaterowania dla ponad 400 osób. Obecnie w czterech budynkach przebywa 320 osób.