Prezydent Miasta Legnicy

bip

„Dawnej Legnicy czar”. W czwartek premiera kalendarza miejskiego A.D. 2013

„Dawnej Legnicy czar”. W czwartek premiera kalendarza miejskiego A.D. 2013
18.12.2012

Już za kilka dni, 20 grudnia br. o godzinie 18.30 w patio Galerii Piastów odbędzie się uroczysta inauguracja legnickiego Kalendarza Miejskiego na rok 2013, zatytułowanego „Dawnej Legnicy czar”. W wydarzeniu tym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani legniczanie, którzy pragną otrzymać pachnący jeszcze farbą drukarską egzemplarz tego unikalnego kalendarza ściennego. Pełen atrakcji wieczór uświetni koncert zespołu DIXIE TIGER'S BAND - zdobywcy Złotej Tarki na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka 2008. Gościom kalendarzowej premiery towarzyszyć będą artyści z Teatru AVATAR. 


W tym roku Legnica powróciła do tradycji wydawania Miejskich Kalendarzy, które - edytowane od 2002 roku - stały się wizytówką miasta, jego dorobku kulturalnego, historii i życia współczesnego.


Kalendarz Miejski, który towarzyszyć będzie legniczanom w roku 2013 przywołuje rocznicę 20-lecia partnerstwa Legnicy i Wuppertalu, gdzie osiedliło się wielu dawnych mieszkańców miasta. Umieszczony na kolejnych kartach kalendarza herb przypomina o 560 rocznicy przyznania miastu przywileju herbowego (1546-2013), kiedy to na pieczęci miejskiej pojawił się legnicki lew. Jego dumną sylwetkę mieszkańcy Legnicy i jej goście spotykają na pomnikach i kartuszach herbowych wielu zabytków.


Podstawowy motyw kalendarza to nostalgiczny i nieco wyidealizowany obraz Legnicy, utrwalony na kartach pocztowych z kolekcji Muzeum Miedzi. Kalendarz „Dawnej Legnicy czar” przywołuje i przypomina Legnicę, która odeszła do przeszłości, ale do której wciąż powracamy, żywiąc dla niej szacunek i sentyment.


Wydawanie artystycznych kalendarzy miejskich stało się już legnicką tradycją, a każdy z nich cieszył się uznaniem krajowej i zagranicznej publiczności. Zawsze mają one charakter promocyjny, trafiają do legniczan, lokalnych, regionalnych i krajowych instytucji, do ambasad i konsulatów oraz wielu kolekcjonerów zagranicznych.


Kalendarz na rok 2002 – pierwszy z serii – prezentował prace nagrodzone w dwudziestopięcioletniej historii Międzynarodowej Wystawy „Satyrykon”. Rok 2003 przyniósł wizerunki najciekawszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Miedzi, zaś w 2004 w kalendarzu zaprezentowano kolekcję biżuterii nagrodzonej podczas legnickich wystaw srebra artystycznego. W 2005 roku karty kalendarza zdobiły plakaty „Satyrykonu” zaprojektowane przez najwybitniejszych twórców plakatu. Natomiast na kartach kalendarza w 2006 roku znalazły się poetyckie pejzaże miejskie pędzla Edwarda Mirowskiego. W roku 2007 na 12 fotogramach Piotr Krzemiński pokazał cenne zabytki architektury miasta. Legnicki Kalendarz Miejski A. D. 2008 nosił tytuł „Legnica – twarze miasta”. Prezentował 12 pań związanych z Legnicą, która jest piękna i tajemnicza, jak kobieta. Rok 2009 – to kalendarz ścienny zatytułowany „Śladami filmu Mała Moskwa Waldemara Krzystka”. Zawierał powstałe na planie filmowym fotogramy autorstwa Michała Dobrowolskiego, Wojciecha Skrzydlewskiego i legniczanina Grzegorza Spały. Rok później kalendarz poświęcony był Parkowi        Miejskiemu, który ogromnie ucierpiał w wyniku huraganu 23 lipca 2009 r. Przedstawiał 12 zdjęć parku (sprzed huraganu) dobranych stosownie do pór roku.

 


Opublikował: mbanaszkiewicz_p | Dodano: 18.12.2012 | Wyświetleń: 333
Powrót na listę aktualności

Zobacz także