4 kwietnia ruszy elektroniczny nabór do legnickich przedszkoli publicznych
Według danych demograficznych w Legnicy mieszka 3.732 dzieci w wieku przedszkolnym, a więc od 3 do 6 lat. Większość rodziców już teraz myśli o posłaniu swych pociech do przedszkoli od 1 września. Warto przypomnieć, że 4 kwietnia (najbliższy poniedziałek) w naszym mieście uruchomiony zostanie już po raz trzeci elektroniczny nabór do przedszkoli publicznych. Doświadczenia z poprzednich dwóch lat dowodzą, że jest to bardzo dogodne i wysoko oceniane zarówno przez rodziców, jak i pracowników oświaty rozwiązanie.
Legniczanie będą mogli przez Internet dokonać wyboru placówki i wypełnić „Kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola". Można wybrać maksymalnie trzy placówki - pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą zapisać swoje dziecko osobiście w przedszkolu pierwszego wyboru. Rodzice kontynuujący wychowanie przedszkolne swych dzieci składają „Kartę zapisu potwierdzającą kontynuację pobytu dziecka w przedszkolu" w placówce, do której dziecko uczęszcza.
Natomiast nabór dzieci do oddziałów zerowych pięciogodzinnych, funkcjonujących w przedszkolach i szkołach podstawowych (dokładny wykaz tych placówek zamieszczamy poniżej) nadal będzie się odbywał w formie tradycyjnej. Oznacza to, że rodzić chcący zapisać dziecko do takiego oddziału, powinien osobiście zgłosić się do odpowiedniej placówki.
Szczegółowe informacje dotyczące elektronicznego naboru do przedszkoli znajdą Państwo na stronie internetowej urzędu miasta www.legnica.eu w zakładce „PRZESZKOLA-NABÓR". Wszelkich dodatkowych wyjaśnień udzielają także wszystkie legnickie przedszkola publiczne.
Na tle innych dużych miast regionu Legnica wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o dostępność do przedszkoli. W ostatnich latach dzieci wszystkich chętnych rodziców były do tych placówek przyjmowane.
- Uważam to za społecznie bardzo ważne zadanie własne gminy. Staramy się zaspokoić wszystkie potrzeby w tym względzie, dlatego nie likwidowaliśmy i nie będziemy likwidować przedszkoli - podkreślił podczas konferencji prasowej (29 marca br.) Prezydent Tadeusz Krzakowski.
Rocznie miasto na wychowanie przedszkolne przeznacza z własnych dochodów ok. 20 mln zł. Finansuje w całości koszty pobytu dzieci w przedszkolach publicznych (ok. 642 zł miesięcznie), dopłaca 75 proc. tej kwoty do każdego wychowanka przedszkola niepublicznego oraz 40 proc. do dziecka w punktach przedszkolnych. W Legnicy działa 14 placówek publicznych (1.635 miejsc), 9 przedszkoli prywatnych (875 miejsc), 6 punktów przedszkolnych (125 miejsc) oraz „zerówki" w 11 szkołach (441 miejsc).
Godny uwagi jest fakt, że w naszym mieście 83 proc. dzieci objętych jest wychowaniem przedszkolnym, podczas gdy współczynnik krajowy wynosi ok. 60 proc.
Wykaz przedszkoli, w których funkcjonują pięciogodzinne oddziały zerowe:
1) Miejskie Przedszkole nr 13, ul. Wielkiej Niedźwiedzicy 14a,
2) Miejskie Przedszkole nr 18, ul. Staffa 6.
Wykaz szkół podstawowych, w których funkcjonują pięciogodzinne oddziały zerowe:
1) Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Kamienna 20 a.
2) Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Głogowska 50,
3) Szkoła Podstawowa Nr 4, ul. Piastowska 3,
4) Szkoła Podstawowa Nr 6, ul. Al. M. J. Piłsudskiego 3,
5) Szkoła Podstawowa Nr 9, ul. Krzemieniecka 1 oraz ul. Marynarska 31,
6) Szkoła Podstawowa Nr 10, ul. Jaworzyńska 47,
7) Szkoła Podstawowa Nr 16, ul. Tatrzańska 9,
8) Szkoła Podstawowa Nr 18, ul. Grabskiego 5,
9) Szkoła Podstawowa Nr 19, ul. Wielogórska 41,
10) Zespół Szkół Integracyjnych, ul. Wierzyńskiego 1,
11) Zespół Szkół Muzycznych, ul. Roosevelta 26.