Prezydent Miasta Legnicy

bip

Współpraca Mercedesa z legnicką samochodówką. Podpisano list intencyjny

Współpraca Mercedesa z legnicką samochodówką. Podpisano list intencyjny
08.10.2019
Współpraca Mercedesa z legnicką samochodówką. Podpisano list intencyjny

Mercedes planuje utworzenie w Zespole Szkół Samochodowych klasy o profilach związanych z budową silników i baterii do samochodów elektrycznych. Dziś (8 października) list intencyjny podpisali: prezydent Tadeusz Krzakowski,  prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland dr Andreas Schenkel oraz dyrektor szkoły Grzegorz Gargaś.

 - Bardzo wysoko cenimy sobie możliwość współpracy z tak wiarygodnym, światowej rangi partnerem. Objęcie patronatem i kształcenie legnickich uczniów w najnowocześniejszych technologiach będzie niezwykle korzystne zarówno dla nich, jak i dla naszego miasta – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dziś otwieramy tę drogę.

 - Jesteśmy dumni z możliwości współpracy z Legnicą w dziedzinie szkolnictwa zawodowego – podkreślił prezes firmy dr Andreas Schenkel. - Wspólnie z miastem przygotowujemy się do tego już od dwóch lat.

- To wielka szansa dla naszych uczniów, którzy odpowiednio wyszkoleni w przyszłości mogą liczyć na pracę w Mercedesie, działającym w bliskim sąsiedztwie Legnicy – dodał dyrektor ZSS Grzegorz Gargaś.

Kolejnym krokiem będzie podpisanie wiążącego, trójstronnego porozumienia między partnerami. Dotyczyć ma ono uruchomienia klasy patronackiej, szkolącej uczniów z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2, działającej w legnickim Zespole Szkół Samochodowych, w dziedzinie budowy silników i baterii napędzających samochody.

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonym kilkanaście kilometrów od Legnicy Jaworze. Prace budowlane rozpoczęły się w 2017 roku, a już obecnie zakład produkuje pierwsze, przeznaczone jeszcze do testowania silniki dla samochodów osobowych Mercedes-Benz. Testy wypadają bardzo pomyślnie. Firma zatrudnia już ponad 600 osób, a zatrudnienie wzrośnie dwukrotnie.

Do 2022 roku koncern planuje elektryfikację całego portfolio Mercedesa i zaoferuje klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym – i to w każdym segmencie. Akumulatory do tych pojazdów, zarówno hybrydowych, jak i czysto elektrycznych, będą produkowane m.in. właśnie tutaj.

Fabryka baterii elektrycznych jest drugą już inwestycją Mercedesa w Polsce. Pierwsza to inteligentna fabryka zaawansowanych technologicznie dwulitrowych, czterocylindrowych silników do pojazdów konwencjonalnych. W obu inwestycjach będą wykorzystywane najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Podobnie jak fabryka silników, nowo powstający zakład będzie zaopatrywany w energię odnawialną.

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 08.10.2019 | Wyświetleń: 1190
Powrót na listę aktualności

Zobacz także