Prezydent Miasta Legnicy

bip

Wizyta gości z Wuppertalu. Prezydent podpisał deklarację pokoju i przyjaźni

Wizyta gości z Wuppertalu. Prezydent podpisał deklarację pokoju i przyjaźni
31.07.2023
Wizyta gości z Wuppertalu. Prezydent podpisał deklarację pokoju i przyjaźni

Prezydent Tadeusz Krzakowski w imieniu legniczan podpisał w sobotę (29 lipca) deklarację pokoju i przyjaźni, którą przywieźli do nas rowerzyści ze Stowarzyszenia Der Grüne Weg w Wuppertalu, naszego miasta partnerskiego w Niemczech.

W piątek w centrum Legnicy na placu Meisslera rowerzystów powitali konsul generalny RFN we Wrocławiu Martin Kremer, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz burmistrz Wuppertalu Heiner Fragemann. Oprócz grupy Niemców przyjechali także rowerzyści z Zielonej Góry, Piły, a nasze miasto reprezentowali miłośnicy czterech kółek ze stowarzyszenia Ekorama.

Podpisanie deklaracji pokoju miało miejsce w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej.

- W imieniu legniczan deklaruję wzajemny szacunek, pokój i dalszą współpracę opartą na przyjaźni naszych miast. Ten dzień był dla mnie wyjątkowy, mogąc podpisać tę deklarację w obecności burmistrza Wuppertalu Heinera Fragemanna. W ten sposób budujemy historię naszych wspólnych relacji – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski.

W tym roku obchodzimy 30-lecie współpracy partnerskiej Legnicy i Wuppertalu.

- Dziękuję pomysłodawcom akcji szerzenia przyjaźni między miastami, dziękuję że troszczą się o pokój, przyjaźń i tolerancję. Ostatnie miesiące i lata dobitnie nam pokazały, że takie wartości jak m.in. pokój nie są dane nam raz na zawsze i że trzeba o nie dbać szczególnie. My chcemy – dodał prezydent.

Z deklarację pokoju i przyjaźni rowerzyści ze Stowarzyszenia Der Grüne Weg docierają do każdego miasta partnerskiego Wuppertalu, gdzie włodarze tych miast ją podpisują. Rajd po Europie to także zbiórka pieniędzy dla organizacji, które działają w miastach partnerskich i zajmują się lokalną historią. W Legnicy wybrano stowarzyszenie Pamięć i Dialog.

Na zakończenie pobytu gości z Wuppertalu odbył się rajd rowerowy Śladami Smaków Czyngis Chana. Uczestniczyli w nim również mieszkańcy naszego miasta. Była jazda na rowerze, pyszne jedzenie, tańce i śpiewy a przede wszystkim wzajemna życzliwość i przyjaźń.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 31.07.2023 | Wyświetleń: 852
Powrót na listę aktualności

Zobacz także