Prezydent Miasta Legnicy

bip

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ks. Jan M. Gacek Honorowym Obywatelem

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ks. Jan M. Gacek Honorowym Obywatelem
06.10.2020
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ks. Jan M. Gacek Honorowym Obywatelem

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej (5 października), która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, ksiądz Jan Mateusz Gacek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Legnicy. Wręczono także Nagrody Miasta i odznaki Zasłużonych dla Legnicy.

Tytuły i wyróżnienia wręczali przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Rabczenko i prezydent Tadeusz Krzakowski. Wśród gości tego wydarzenia byli m.in. legniccy parlamentarzyści, radni i mieszkańcy miasta.

Ksiądz Jan Mateusz Gacek, wieloletni proboszcz legnickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, społecznik, organizator wydarzeń prospołecznych i charytatywnych, założyciel i prowadzący Międzyparafialną Stołówkę Charytatywną w Legnicy.

- Bardzo sobie cenię to wyróżnienie. W Legnicy jestem już 40 lat. I właśnie ten jubileusz został doceniony.  Cieszę się z tego, że otrzymałem obywatelstwo miasta. To zobowiązuje. Ile sił starczy będę starał pracować się dla miasta, parafian, wiernych i potrzebujących.  – powiedział ks. Jan Mateusz Gacek, dziękując za przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Legnicy.

I ze swoistym poczuciem humoru dodał: -  Księża odchodzą na emeryturę w wieku 75-lat. Sądząc po tym, że jest nas coraz mniej, przypuszczam, że będę miał dożywocie. I długo będziecie musieli mnie znosić.  

- Bardzo serdecznie gratuluję księdzu Janowi Mateuszowi Gackowi tytułu  Honorowego Obywatela Legnicy. Jestem dumny, że od wielu lat mogę z nim współpracować i działać na rzecz naszych mieszkańców. Gratuluję również wszystkim pozostałym wyróżnionym osobom i organizacjom, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do rozwoju naszego miasta – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. .

Nagrodą Miasta Legnicy otrzymali : Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedź Legnica i Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna – Legnica.  Otrzymają one po 10 tys. zł na swoją działalność statutową.   

Odznaki Zasłużonego dla Legnicy:   Jerzy Adamczyk,  Danuta Badoń-Lehr, Bogusława Bobińska, Władysława Cichocka,  Helena Dąbrowska, Bogusław Dolata, Magdalena Drab, Danuta Dychtanowska, Zdzisław Grosicki, Łukasz Gudanowicz, Andrzej Kaczkowski, Tadeusz Kisiel, Jan Lipiec, Ewa Lobert-Supernat,  Józef Matuszewski, Tadeusz Szulc, Stanisława Szura, Stowarzyszenie Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90, Zawodowa rodzina zastępcza Magdalena i Jarosław Grońscy, Zawodowa rodzina zastępcza Małgorzata i Jarosław Pązikowie, Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”,  Związek Inwalidów Wojennych RP.  

Honorowy Obywatel Legnicy 2020 ks. Jan Mateusz Gacek

Urodzony 15.01.1952 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. W 1977 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu (magister teologii). Do Legnicy trafił trzy lata po święceniach kapłańskich – początkowo jako wikariusz w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zlecenie zorganizowania duszpasterstwa na rozbudowującym się osiedlu Piekary w Legnicy otrzymał od ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza w 1987 r. Kościół powstał w trzy lata, a proboszczem osiedlowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został ksiądz Jan Mateusz Gacek. Dziś rozbudowana w nowy większy obiekt wraz z zabudową przykościelną służącą także jako miejsce spotkań dla młodzieży, społeczników i organizacji pozarządowych.

Działalność zawodowa księdza proboszcza jest powiązana z działalnością i organizacją Międzyparafialnej Stołówki Charytatywnej, którą prowadzi od ponad 25 lat. Inicjował także powstanie wielu lokalnych stowarzyszeń i organizacji, które dziś z powodzeniem prowadzą działalność na rzecz legniczan. Od 2016 roku organizuje, przy wsparciu miasta, Wigilię Legniczan od Serca odbywającą się w Rynku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Za swą działalność społecznikowską otrzymał m.in.: Nagrodę Miasta Legnicy, Odznakę „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”, „Rudolfinę”, Nagrodę Kuratora Oświaty oraz tytuły: Przyjaciela Dzieci oraz Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych.

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 06.10.2020 | Wyświetleń: 665
Powrót na listę aktualności

Zobacz także