Prezydent Miasta Legnicy

bip

Uczciliśmy ofiary Sybiru. Pilęgnujemy o nich pamięć

Uczciliśmy ofiary Sybiru. Pilęgnujemy o nich pamięć
27.09.2019
Uczciliśmy ofiary Sybiru. Pilęgnujemy o nich pamięć

Bardzo uroczysty i podniosły charakter miały obchody (26 września) Światowego Dnia Sybiraka oraz 30. rocznicy utworzenia oddziału Związku Sybiraków w Legnicy.

- To wyjątkowa uroczystość. Oddajemy cześć blisko półtora miliona Polakom, ofiarom zsyłek i deportacji, pozbawionym wszelkich praw, wolności, rodzin i ojczyzny – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Pielęgnujemy pamięć pomordowanych i oddajemy szacunek, tym, którzy przeżyli tę gehennę. Dajemy dowód przywiązania do wolności i niepodległości.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Trójcy, koncelebrowana przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w intencjach Ojczyzny i środowiska Sybiraków. Główne uroczystości miały miejsce na Kartuzach przy pomniku Zesłańcom Sybiru.

W tym patriotycznym wydarzeniu uczestniczyło kilka pokoleń legniczan. Obecni byli m.in. poseł na sejm Ewa Szymańska, przedstawiciele sąsiednich i legnickiego samorządu z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim, duchowieństwo z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, instytucji, młodzieży szkolnej i wielu mieszkańców miasta.

W asyście sztandarów, harcerzy i młodzieży z VII Liceum Ogólnokształcącego, uczącej się w klasach mundurowych, kilkanaście delegacji złożyło pod pomnikiem Zesłańców Sybiru wieńce i wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.

Uczestnicy uroczystości spotkali się też w sali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, gdzie czekał na nich program artystyczny z pieśniami patriotycznymi w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych. Wręczono odznaczenia i dyplomy.

Uroczystościom, które obejmowały też obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, patronowali: prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, starosta powiatu legnickiego Adam Babuśka, prezes zarządu oddziału Związku Sybiraków Ryszard Filipienko oraz prezes zarządu koła Związku Sybiraków w Legnicy Alfreda Demska.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 27.09.2019 | Wyświetleń: 1499
Powrót na listę aktualności

Zobacz także