Prezydent Miasta Legnicy

bip

Ruszamy z legnicką szkołą dla rodziców

Ruszamy z legnicką szkołą dla rodziców
14.07.2020
Ruszamy z legnicką szkołą dla rodziców

Ruszamy z legnicką szkołą dla rodziców

 Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców odbywa w się w ramach współpracy miasta z KGHM Polska Miedź - firmą społecznie odpowiedzialną.

 Od dziś ruszamy z naborem do Legnickiej Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Z wartościowych szkoleń według ogólnopolskiego programu o tej nazwie, będą mogli bezpłatnie skorzystać rodzice, nauczyciele i wychowawcy z naszego miasta. Patronat nad projektem mają Miasto Legnica i  KGHM Polska Miedź SA.

Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej. Wzmacnia on podstawowy czynnik chroniący dzieci przed zachowaniami ryzykownymi i problemowymi (np. agresją i przemocą, przedwczesną inicjacją seksualną, zażywaniem substancji psychoaktywnych) jakim jest silna więź emocjonalna z rodzicami. Mottem programu jest „Wychowywać to kochać i wymagać”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w formie 10 warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych). Liczebność grupy wynosi na ogół 10 – 15 osób. Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np.dramy), debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.

Program składa się z trzech części tematycznych. Pierwsza dotyczy relacji dorosły – dziecko, druga - uczy budowania relacji między dziećmi (rodzeństwem), a trzecia skierowana jest do rodziców i wychowawców nastolatków. Zajęcia poszerzają wiedzę rodziców w zakresie etapów rozwoju emocjonalno – społecznego nastolatka oraz potrzeb i problemów wieku dorastania (m.in. potrzeba akceptacji i decydowania o sobie). Rodzice dowiadują się, jak towarzyszyć nastolatkowi w kryzysie adolescencyjnym, jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym młodzieży.

- Uczestnicząc w programie rodzice i wychowawcy dowiadują się i uczą, jak wykorzystywać w rodzicielskiej i wychowawczej praktyce własne możliwości, których wcześniej nie dostrzegali. Często wymaga od uczestników warsztatów wewnętrznego przeżycia treści zajęć oraz otwarcia się na inne osoby w grupie – wyjaśnia Iwona Łazarewicz, która poprowadzi warsztaty w Legnicy.

Warsztaty to 10 spotkań w kilkunastoosobowych grupach, które odbędą się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana w Legnicy. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się pod koniec lipca. Udział w nich jest bezpłatny jednak ilość miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń. Można dokonywać ich telefonicznie i mailowo (wstronerodziny@gmail.com, tel. 732 744 687).

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 14.07.2020 | Wyświetleń: 1205
Powrót na listę aktualności

Zobacz także