Prezydent Miasta Legnicy

bip

Rozpoczyna się budowa Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona

Rozpoczyna się budowa Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona
23.11.2018

Dziś (23 listopada) miasto przekazało plac budowy firmie Architekton, która przebuduje Teatr Letni na Centrum Witelona. Planowane zakończenie tego etapu inwestycji to początek 2021 r.

Przypomnijmy, że przetarg na I etap tej inwestycji wygrała Firma Architektoniczno – Budowlana Restauracji Zabytków „Architekton” z ceną 20 mln 658 tys. zł. Jej zakres obejmie m.in.: przebudowę, prace adaptacyjne wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Docelowo CKiN Witelona będzie nowocześnie wyposażony, np. w wyświetlacz kulisty, lunety, interaktywne eksponaty z zakresu mechaniki, robotyki, astronomii oraz fizyki, repliki statków kosmicznych, infokioski, drukarki 3d, produkty multimedialne i inne. Powstaną sale: wystawowa, filmowa, muzyczna i teatralna.

- Centrum Witelona będzie promowało wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. - Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.

Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie - do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnej.

Ekspozycje w Centrum będą się zmieniały, wychodząc naprzeciw najnowszym trendom w technice i nauce. Będzie to ważne miejsce spotkań ludzi różnych pokoleń, a także otwarte dla mieszkańców innych miejscowości, nie tylko z naszego regionu. Centrum będzie współpracowało z uczelniami wyższymi np. PWSZ w Legnicy, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, z firmami oraz przedsiębiorcami z kraju i zagranicy.

Inwestycja ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć na początku 2021 r. Miasto na jej realizację zabiegało o dofinansowanie unijne. Wniosek uzyskał pozytywną ocenę. Niestety, szczupłość środków w Regionalnym Programie Operacyjnym spowodowała, że inwestycja nie otrzymała dofinansowania.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 23.11.2018 | Wyświetleń: 1008
Powrót na listę aktualności

Zobacz także