Prezydent Miasta Legnicy

bip

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy otwarty

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy otwarty
19.04.2021
Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy otwarty

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy znalazł się na liście pierwszych szesnastu tego typu punktów w Polsce, które uruchomione zostały w ramach pilotażowego programu szczepień przeciw Covid-19. Dziś (19 kwietnia) w jego oficjalnym otwarciu udział wziął m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

- Dziękuję bardzo panu prezydentowi Legnicy za zorganizowanie tak dobrego i wydajnego punktu szczepień. Dobre ich przygotowanie wraz z rosnącą liczbą szczepionek powoduje, że powrót do normalności jest coraz bliżej – mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w PSP Legnica.

Jednocześnie poinformował, że do 10 maja rząd chce, aby każdy obywatel do 18 r.ż. mógł otrzymać e-skierowanie i od tego dnia mógł zapisywać się na szczepienie. Premier zaznaczył, że jeżeli do Polski napłynie wystarczająca liczba szczepionek, wówczas do sierpnia każdy obywatel będzie mógł zostać zaszczepiony. - Mamy rosnącą nadzieję, że dzięki takim punktom szczepień powszechnych, jak ten tutaj w Legnicy, będziemy mogli już wkrótce nie tylko przejść do kontrofensywy, ale spowodować, że będziemy mogli przejść do odmrażania gospodarki – mówił w Legnicy premier.

Jak podkreślił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, punkty szczepień powszechnych będą miały bardzo dużą wydajność, dzięki czemu tempo szczepień wzrośnie dwukrotnie, a tym samym będziemy mogli skutecznie walczyć z pandemią.

- Samorząd legnicki włącza się w Narodowy Program Szczepień, ponieważ przyspieszenie tempa szczepień to nasz wspólny cel. Dziś oddajemy do Państwa dyspozycji ten obiekt z nadzieją, że poprawimy dynamikę wykonanych szczepień nie tylko w naszym mieście, ale również i w całym regionie. Bardzo dziękuję panu premierowi i jego służbom za bardzo dobrą współpracę. Dziękuję również Wojewodzie Dolnośląskiemu panu Jarosławowi Obremskiemu i moim kolegom samorządowcom. Naszą siłą jest współdziałanie. Włączając się w Narodowy Program Szczepień będziemy chcieli osiągnąć te cele, które wyznaczył premier jako cele narodowe. Zapewniam, że wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy zapewnimy sprawne i bezpieczne działanie tego punktu – podkreślał Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy mieści się w hali OSiR przy ul. Lotniczej. Jak podkreśla dyrektor szpitala, pani Anna Płotnicka – Mieloch, w tym punkcie dziennie będzie mogło być zaszczepionych co najmniej 1000 osób. Wszystko zależeć będzie od dostępności szczepionek, personelu medycznego oraz chętnych na szczepienie osób. Obecnie, w osobnych kabinach, przygotowano 6 stanowisk do szczepień.

Ponadto na punkt składają się: dwa stanowiska lekarskie do badań kwalifikacyjnych, cztery stanowiska wprowadzania danych do centralnego systemu ewidencjonującego szczepienia oraz, wyposażone w krzesła strefy dla pacjentów oczekujących na szczepionkę i odpoczynku. Przygotowano również punkt doraźnej pomocy medycznej.

Szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych LEGNICA realizować będą pracownicy Szpitala Specjalistycznego, którzy już od 27 grudnia szczepią legniczan i mieszkańców regionu we własnej placówce. Wakcyna z Agencji Rezerw Materiałowych dla nowego punktu będzie sukcesywnie rozmrażana i dystrybuowana na ul. Lotniczą z dwóch zamrażarek w Szpitalu Wojewódzkim. Umożliwi to jej racjonalne wykorzystanie.

- Jako szpital wykonaliśmy już ponad 12 tys. szczepień, ale mamy jeszcze wolne moce przerobowe i jesteśmy w stanie naszych mieszkańców w bardzo szybkim czasie zaszczepić. My - pracownicy Szpitala, jako grupa zero, zostaliśmy zaszczepieni w grudniu i styczniu i teraz nie odnotowujemy żadnych zakażeń. To pokazuje, że szczepienia są skuteczne – zaznacza Anna Płotnicka – Mieloch, dyrektor legnickiego szpitala.

Wielomiesięczne doświadczenie w szczepieniach przeciw covid-19 podkreślał również dr Ryszard Kępa, specjalista chorób zakaźnych legnickiego szpitala. - Tu na tym obiekcie pacjentów do szczepień będą kwalifikować tylko lekarze, a wykonywać szczepienia tylko pielęgniarki. Razem z panem Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim bardzo serdecznie zachęcam Państwa do szczepień i podkreślam, że PSP to miejsce bezpieczne i bardzo dobrze przygotowane to procesu szczepień masowych – mówił dr Kępa, podkreślając jednocześnie bardzo dobre przygotowanie przez władze miasta Punktu Szczepień Powszechnych w Legnicy.

- Bardzo się cieszę, że już dziś, w dzień otwarcia tego punktu, legniczanie chętnie z niego korzystają i się szczepią. Bardzo się cieszę, że te osoby, które miały wyznaczone późniejsze terminy szczepień, już są po szczepieniu. To oznacza, że ten punkt spełnia swoją rolę – zwiększa tempo szczepień. Szanowni Państwo proszę szczepmy się bo w ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale również i naszych bliskich – apelował prezydent Legnicy.

Przypominamy, że rejestracja na szczepienia odbywa się jak dotąd, czyli przez rządowe infolinie oraz lokalny system rejestracji w Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. W Powszechnym Punkcie Szczepień przy ul. Lotniczej (czynnym w godz. 10.00 – 18.00) dokonywane są już tylko same szczepienia.

Aby ułatwić legniczanom dotarcie do PSP, jeszcze w tym tygodniu MPK uruchomi specjalną linię autobusową C19 z osiedla Piekary na ulicę Lotniczą.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Barbara Sielicka | Dodano: 19.04.2021 | Wyświetleń: 2263
Powrót na listę aktualności

Zobacz także