Prezydent Miasta Legnicy

bip

Prezydent spotkał się z dyrektorami legnickich szkół średnich

Prezydent spotkał się z dyrektorami legnickich szkół średnich
20.08.2020
Prezydent spotkał się z dyrektorami legnickich szkół średnich

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski spotkał się (20 sierpnia) z dyrektorami legnickich liceów ogólnokształcących oraz szkół zawodowych, by omówić organizacyjne przygotowania do nowego roku szkolnego. Obecna była dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu UM Halina Gawin-Majewska.

- Za nami trudny czas. Bardzo państwu dziękuję za odpowiedzialne działanie dla dobra uczniów, ich wychowania i nauczania w warunkach pandemii i za bliski kontakt z rodzicami uczniów – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Trudności i ogromne stresy chyba nauczyliśmy się już pokonywać. Dziękuję za oddanie i poświęcenie. Przed nami nowe wyzwania, za które wspólnie będziemy ponosić odpowiedzialność. Konieczne jest gospodarne zarządzanie miejskim budżetem oświatowym, który wynosi ok. 228 mln zł, podczas gdy subwencja oświatowa z budżetu państwa to zaledwie 139 mln. Każdy z dyrektorów musi efektywnie zarządzać przyznanymi mu środkami. Bądźcie jednocześnie nauczycielami i menadżerami. Cieszcie się szacunkiem całego środowiska oświatowego. Jakość nauczania i jej wyniki muszą być tak samo ważne, jak dbałość o dobro i bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.

Rozmawiano m.in. o organizacji pracy szkół, o szybkim reagowaniu na zagrożenia epidemiczne, bezpieczeństwie prowadzenia zajęć, dodatkowych dyrektywach, wytycznych i nowych rozporządzeniach GIS i MEN. Rozmawiano również o sprawach płacowych. Prezydent zapowiedział 6-procentowe podwyżki płac nauczycielskich jeszcze we wrześniu. Ich wartość wyniesie ok. 2,1 mln zł.

Dyrektorzy bardzo zainteresowali się miejską platformą edukacyjną do kształcenia w trybie of-line, opracowaną przez informatyków z Urzędu Miasta. To wielkie ułatwienie dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Prezydent podkreślił, że jeśli w sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa konieczna okaże się nauka zdalna, to trzeba będzie rozważyć prowadzenie jej ze szkół. W swych placówkach mają bowiem bezpośredni dostęp do wszystkich pomocy dydaktycznych, sprzętu elektronicznego czy oprogramowania. Decyzje podejmować będą dyrektorzy.

Kolejni szefowie szkół odebrali nowo zakupione przez miasto komputery, które będą używane głównie przez uczniów i trafią także do wielodzietnych rodzin.

Bardzo miłym akcentem dzisiejszego spotkania było pożegnanie odchodzącej na emeryturę Bronisławy Jolanty Lewandowskiej, dyrektorki Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych, która w tej szkole przepracowała 40 lat.

- Proszę przyjąć moje serdeczne podziękowania oraz słowa szczerego szacunku i uznania – napisał w liście do pani dyrektor prezydent Legnicy. - Uprawiała pani piękną, ale też trudną i odpowiedzialną profesję. Bycie dobrym, a nawet wybitnym nauczycielem, wymaga bowiem przymiotów szczególnych. Wymaga wiedzy i kompetencji, kreatywnych pomysłów, talentu, kwalifikacji wychowawczych, kultury osobistej, poświęcenia i szacunku dla uczniów oraz nauczycieli. Cechy te doskonale charakteryzują pani drogę zawodową.

Prezydent powierzył na rok pełnienie obowiązków dyrektora tej szkoły Violetcie Aktanorowicz.

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 20.08.2020 | Wyświetleń: 615
Powrót na listę aktualności

Zobacz także