Prezydent Miasta Legnicy

bip

Prezydent Legnicy brał udział w XV Smart City Forum

Prezydent Legnicy brał udział w XV Smart City Forum
22.11.2022
Prezydent Legnicy brał udział w XV Smart City Forum

W Warszawie odbywa się XV Smart City Forum, wydarzenie zrzeszające włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz prezesów i kadrę zarządzającą firm działających w obszarze smart city. Podczas pierwszego dnia Forum uczestnicy dyskutowali o aktualnych wyzwaniach i optymalnych rozwiązaniach dla miast i ich mieszkańców w dobie kryzysu ekonomicznego i energetycznego. Kongres zainaugurowały debaty: Szczyt Włodarzy Miast oraz Debata ekspertów, biznesu i samorządów, skoncentrowane na smart oszczędnościach i smart inwestowaniu.

Prelegenci analizowali stan gospodarczy państwa i samorządów, strategie zarządzania kryzysowego w najbliższych miesiącach oraz podsumowywali zastosowanie technologii smart-city i najważniejsze inwestycje w miastach. Debata ekspertów oparta została o takie kwestie jak m.in. źródła oszczędności i finansowanie inwestycji, współpraca w ramach PPPKPO dla samorządów oraz rola urzędów marszałkowskich i wojewódzkich w finansowaniu inwestycji w gminach.
Kolejnym ważnym wątkiem kongresu było funkcjonowanie samorządów i kwestie energetyczne. Eksperci omawiali perspektywę jednostek samorządu terytorialnego wobec transformacji sektora energii, w tym m.in. możliwe działania samorządów w obliczu kryzysu energetycznego i sezonu grzewczego 2022/2023.

- Każdy kryzys może być źródłem inspiracji. Trzeba szukać rozwiązań. Dobrym przykładem reakcji jest choćby tworzenie grup zakupowych w ramach samorządów tak, aby obniżać koszty. Tak też robimy w Legnicy. Inne wdrożone przez nas pomysły to wykorzystanie biogazu do produkcji prądu przez miejskie spółki LPGK i LPWiK, wymiana oświetlenia ulicznego w mieście i obiektach użyteczności publicznej, budowanie nowoczesnego systemu zarządzania energią oraz termomodernizacja obiektów, rekuperacja, pompy ciepła oraz fotowoltaika. Chcemy podążać w tym kierunku. Wszystko wymaga kreatywnego i twórczego podejścia. Suma tych działań daje efekt skali – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.


Smart City Forum tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, biznesu i środowisk akademickich. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie.

Galeria zdjęć

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 22.11.2022 | Wyświetleń: 802
Powrót na listę aktualności

Zobacz także