Prezydent Miasta Legnicy

bip

Poznaj nowe zasady gospodarki odpadami. To ważne dla nas wszystkich

Poznaj nowe zasady gospodarki odpadami. To ważne dla nas wszystkich
25.11.2019

Od 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy, które dotyczą gospodarowania odpadami komunalnymi. Od tego momentu każdy z nas będzie miał obowiązek segregowania odpadów. Na dzisiejszej sesji (25 listopada) Rada Miejska Legnicy przyjęła pakiet sześciu uchwał, dotyczących zmian w gospodarce odpadami komunalnymi.


Jakie czekają nas zmiany?
1. Od 1 stycznia 2020 każdy - zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach - ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Za jej brak nakładana będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych.
2. Odpady będziemy teraz segregować na 5 frakcji (obecnie 3). Oznacza to, że pojawi się 5 pojemników:
- niebieski - na papier, w tym tektury,
- żółty - na metale i tworzywa sztuczne,
- zielony na szkło,
- brązowy na bioodpady,
- czarny, pomarańczowy lub niemalowany (cynkowany) na odpady zmieszane.
3. Obecnie to właściciel ma obowiązek zapewnienia pojemników na odpady i ponoszenia kosztów ich dzierżawy. Obecnie na mocy uchwały obowiązek ten przejęła na siebie gmina poprzez firmę, która wygra przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Dotyczy to nieruchomości zamieszkanych oraz mieszanych, gdzie są lokale mieszkalne i usługowe.
4. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą zadeklarować prowadzenie kompostownika. Oznacza to 3,50 zł mniej w opłacie śmieciowej miesięcznie dla każdego mieszkańca.
5. Od nowego roku bioodpady odbierane będą raz w tygodniu, przez cały rok.
6. Każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć w swoim zasieku pojemnik lub worek na szkło. Obecnie szkło jest zbierane w systemie gniazdowym w wybranych punktach w mieście lub workowym dla zabudowy jednorodzinnej.
7. Firmy będą mogły podejmować decyzję, czy chcą być w gminnym systemie odbioru odpadów, czy sami chcą wybrać firmę, która odbierze im odpady.
8. Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosić będzie od 1 stycznia 2020 r. 21,80 zł miesięcznie na mieszkańca. Zawiera ona w sobie m.in.: koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, dostarczaniem, wymienianiem i utrzymywaniem pojemników (lub worków), zbiórek akcyjnych wielkich gabarytów i elektroodpadów, koszty funkcjonowania PSZOK-ów i Miejskich Punktów Elektroodpadów oraz likwidacji dzikich wysypisk.

- Zmiany systemu, a jednocześnie zmiana wysokości opłat wynika z rozwiązań ustawowych i rosnących kosztów. Jestem ostatni, kto chciałby nakładać na mieszkańców wyższe opłaty – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Gdyby nie zmiany ustawowe na szczeblu rządowym, nie podnosilibyśmy ich. Pieniądze z opłat mogą być przeznaczone wyłącznie na cele związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, nie na jakiekolwiek inne.
Warto zwrócić uwagę, że wiele miast ustanowiło większą taryfę za odbiór i zagospodarowanie śmieci posegregowanych przez mieszkańców. Na przykład w Wałbrzychu opłata wyniesie 27 zł, w Jeleniej Górze tyle samo, w Krakowie 26 zł, w Katowicach 21.30 zł, w Józefowie 32 zł, a w Mysłowicach 25 zł.
Wszystkie szczegółowe informacje o zatwierdzonych już zmianach w legnickim systemie gospodarowania odpadami są dostępne w wydziale środowiska i gospodarowania odpadami Urzędu Miasta, na III piętrze Ratusza (plac Słowiański 8) i pod telefonem 76/72 12 343.

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 25.11.2019 | Wyświetleń: 1824
Powrót na listę aktualności

Zobacz także