Prezydent Miasta Legnicy

bip

Powstaje Centrum Witelona. Zobacz, co odkryto podczas prac

Powstaje Centrum Witelona. Zobacz, co odkryto podczas prac
02.10.2020
Powstaje Centrum Witelona. Zobacz, co odkryto podczas prac

W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. Wykonane już prace budowlane wewnątrz odsłoniły ogromny potencjał gabarytowy tego obiektu.

Obecnie zgodnie z planem kontynuowane są prace konstrukcyjne wewnątrz budynku i budowlane na zewnątrz. Dziś ( 2 października) prezydent Tadeusz Krzakowski wraz ze swoimi współpracownikami  zapoznał dziennikarzy z postępem prac. Na konferencji poglądowej dziennikarze mogli zobaczyć niemal wszystkie parterowe pomieszczenie.  Od ostatniej wizyty kilka tygodni temu, wiele się tam zmieniło. 

- Centrum Witelona  będzie takim miejscem, które stworzy wraz z innym obiektami w parku Miejskim pewną całość – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Chcemy, by goście po jego odwiedzeniu poszli do odrestaurowanej palmiarni, a potem odpoczęli przy fontannach. Zakładamy,  że mieszkańcy będą współtworzyli działalność Centrum, bo mamy tam miejsce na prowadzenie przez nich chociażby działalności gastronomicznej.

Co już zrobiono?  Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Widoczne są już elewacje na zewnątrz ( od strony palmiarni). Wkrótce będą montowane nowe drewniane drzwi i okna, nawiązujące do minionej  epoki. Są one już produkowane w specjalistycznych firmach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmacniany jest główny wewnętrzny balkon. Powstają  pomieszczenia użytkowe i zaplecze sanitarne. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom  Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Z kolei dziennikarzy najbardziej zainteresowało odkrycie malowideł na drewnianych kasetonach ukrytych pod warstwami farby.

- Obecnie są one odsłaniane tak by móc dokonać prac konserwatorskich. Szacuje się, że sięgają one początków tego budynku – mówi Grażyna Litwin, dyrektor wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Legnicy.

 Prace prowadzi Firma Architektoniczno–Budowlana Restauracji Zabytków Architekton. Ich zakres, w ramach pierwszego etapu o wartości ponad 20 mln zł, obejmuje m.in.: roboty ziemne, budowlane, instalacyjne, prace adaptacyjne obiektu wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Obiekt będzie klimatyzowany i wyposażony w duży przeszklony taras wypoczynkowy.

- Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – dodaje prezydent. – Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.

Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie – do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnych.

Pierwszy wizerunek Domu Strzeleckiego widnieje na panoramie miasta z 1730 roku. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W 1845 roku, po całkowitym zniszczeniu w pożarze, odbudowano go i odtworzono ponownie w  1850 r. Obecny kształt uzyskał po przebudowie w 1928 roku.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 02.10.2020 | Wyświetleń: 2180
Powrót na listę aktualności

Zobacz także