Prezydent Miasta Legnicy

bip

Piękny Kącik Babci i Dziadka w legnickim DPS

Piękny Kącik Babci i Dziadka w legnickim DPS
17.12.2019
Piękny Kącik Babci i Dziadka w legnickim DPS

Z inicjatywy Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” w legnickim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabskiego powstał dziewiąty w Polsce „Kącik Babci i Dziadka”. To niezwykły prezent bożonarodzeniowy dla ponad 60 podopiecznych seniorów, którzy przyjęli go z prawdziwym wzruszeniem.

- Państwa dom jest uroczy, w pięknej okolicy, otoczony zielenią. Ogromnie się cieszę, że specjalne, przyjazne miejsce do spotkań udało się nam stworzyć jeszcze przed świętami – mówiła Jolanta Kwaśniewska. – Czasem wystarczy dobra wola i niezbyt wielkie pieniądze, by ludzie w jesieni swego życia mogli znaleźć komfort, wytchnienie, bliski kontakt z innymi, atmosferę prawdziwego domu. Tak prywatnie Legnicę bardzo cenię. Do dziś pamiętam niesamowite spotkanie z legniczankami sprzed roku. Było ono jednym z najlepszych w moim życiu – wyznała Jolanta Kwaśniewska.

Gościem seniorów była też pani poseł ziemi legnickiej Małgorzata Szmajdzińska. – Jestem bardzo wzruszona. Warto nieść ludziom dobro, a Jolanta i jej praca jest dla mnie wzorem. Lat nam przybywa, ale młodość zawsze nosimy w sercach. I zawsze przecież najważniejsze są nasze kontakty z kochającymi bliskimi. Gdy patrzę na Państwa, najbardziej cieszą mnie Wasze uśmiechy – powiedziała do seniorów pani poseł.

- Bardzo dziękuję za wspaniałą inicjatywę. Dzisiaj ten dom ma nowe oblicze, nabrał nowego życia, a jego mieszkańcy są naprawdę uradowani – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. - Przebudowana dawna świetlica jest piękna, funkcjonalna i przyjazna. Wszyscy czujemy tu dobrą atmosferę, a tego dla seniorów nigdy za wiele. Serdecznie dziękuję naszym dzisiejszym gościom. Wizyta pani prezydentowej i pani poseł to wielka niespodzianka dla mieszkańców tego domu. Będą ją długo wspominać – dodał gospodarz miasta.

Projekt „Kącik Babci i Dziadka” jest realizowany od 2015 roku w ramach fundacyjnego programu „Oswajanie starości”. Dzięki zaangażowaniu Fundacji, samorządów oraz lokalnych społeczności surowe albo wysłużone już pomieszczenia przeistaczają się w urokliwe wnętrza, sprzyjające przyjmowaniu gości, spotkaniom z rodzinami czy uczestnictwu w wydarzeniach kulturalnych.

„Kącik Babci i Dziadka” to hasło umowne. W ramach projektu Fundacja tworzy w domach pomocy społecznej miejsca, gdzie mieszkańcy mogą poczuć się, jak u siebie w domu i komfortowo przyjmować bliskich. Przytulne wnętrza dają seniorom możliwość wspólnego wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, międzypokoleniowej wymiany doświadczeń oraz przyjmowania rodzin i znajomych w przyjaznych, komfortowych warunkach.

List intencyjny, dotyczący całkowitego remontu pomieszczeń świetlicowych w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabskiego, podpisano w czerwcu 2019 roku. Koncepcję „Kącika” przygotowała Małgorzata Matynia z zespołu RUKA Projekt. Realizacja rozpoczęła się w październiku. Całkowity koszt tej metamorfozy to około 110 tys. zł, z czego 60 tysięcy pochodzi ze środków Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”.

Dotychczas Fundacja zrealizowała dziewięć „Kącików Babci i Dziadka” w całej Polsce: w Słupsku, Częstochowie, Wrocławiu, Legnicy, Lublinie, Łodzi, Radomiu oraz dwa w Warszawie (https://fpbb.pl/program/oswajanie-starosci/kacik-babci-i-dziadka-2/).

 

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 17.12.2019 | Wyświetleń: 946
Powrót na listę aktualności

Zobacz także