Prezydent Miasta Legnicy

bip

Obchody 30. rocznicy wyjścia wojsk radzieckich z Polski

Obchody 30. rocznicy wyjścia wojsk radzieckich z Polski
18.09.2023
Obchody 30. rocznicy wyjścia wojsk radzieckich z Polski

17 września to dla Polski data pełna skomplikowanych wspomnień i symboliki. To właśnie tego dnia, 84 lata temu, Polska padła ofiarą agresji radzieckiej. Jednak to także dzień, w którym 30 lat temu, wojska radzieckie opuściły Legnicę, kończąc swoją obecność także w naszym kraju. W Legnicy, sercu Dolnego Śląska, odbyły się uroczyste obchody tych dwóch historycznych wydarzeń.

Warto podkreślić, że 17 września to także Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru odbyły się oficjalne uroczystości,  złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd wszystkim tym, którzy stracili życie podczas zesłań i represji sowieckich.

W obchodach wzięli udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Oprócz nich w obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, sybiracy, wojskowi oraz liczni zaproszeni goście.

"Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów; dzisiaj także oddajemy hołd wszystkim żołnierzom" – powiedziała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Jej słowa przypominają nam, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

"17 września 1939 r. był tragiczną datą. Niemcy z Rosją podzielili się Polską. Zarówno jeden, jak i drugi okupant zamierzali zamordować elity naszego państwa. Dziś składamy hołd tym wszystkim, którzy zostali zamordowani za miłość do naszej Ojczyzny. Cześć i chwała Bohaterom!" – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski, również wyraził swoje uczucia wobec tego wyjątkowego dnia: "Dziś oddaliśmy hołd Polakom zesłanym wgłąb ZSRR, którzy cierpieli i umierali w obozach pracy z głodu, wycieńczenia. Wszyscy ci, którzy przetrwali okres zesłania, przyczynili się do budowy naszej wspólnoty, wracając do Polski z nadzieją na lepsze jutro. Ich opowieści o determinacji i duchu walki przekazane kolejnym pokoleniom są dziedzictwem, które kształtuje naszą tożsamość narodową. Pamiętajmy o tych, którzy cierpieli i byli pozbawieni wolności, a jednocześnie budujmy lepszą przyszłość, w której takie tragedie nie będą miały miejsca."

Po oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Zesłańcom Sybiru odbyła się Msza Święta i odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa. To była część Obchodów Dnia Sybiraka, organizowanych przez Zarząd Związku Sybiraków Koła Legnica.

W tym dniu odbyła się także w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej oficjalna prezentacja znaczka wydanego przez Pocztę Polską z okazji 30. rocznicy wycofania wojsk sowieckich z Polski.

W sercu miasta przez cały dzień trwał piknik wojskowy „Silna Biało-Czerwona”. Na terenie pikniku można było zobaczyć imponujący sprzęt wojskowy, m.in. czołg Leopard, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, Wóz Ewakuacji Medycznej Rosomak i wiele innych. Nie zabrakło też licznych stoisk wojskowych, gdzie można było dowiedzieć się więcej o służbie wojskowej lub porozmawiać z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej. Rozdano także 2000 porcji wosjkowej grochówki.

Na scenie pikniku wystąpiły wojskowe i górnicze orkiestry, a na płycie Rynku stanęły dwie wystawy historyczne, które przypomniały wszystkim obecnym o burzliwej historii naszego miasta i Polski.

"Pragnę podziękować każdemu z Państwa za obecność na dzisiejszym Pikniku Wojskowym. Wasza obecność sprawiła, że to wydarzenie stało się wyjątkowym momentem naszej wspólnej historii. Dziękuję za spotkania i ciekawe rozmowy. Dziś razem mogliśmy oddać hołd przeszłości, uczcić pamięć tych wydarzeń i zastanowić się nad przyszłością" – podsumował Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

W obliczu tych uroczystości Legniczanie pokazali, że nie zapominają o swojej historii i dumni są z bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Galeria zdjęć

Opublikował: Barbara Sielicka | Dodano: 18.09.2023 | Wyświetleń: 659
Powrót na listę aktualności

Zobacz także