Prezydent Miasta Legnicy

bip

Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się 1 kwietnia. Od 8 kwietnia zapukają do nas rachmistrzowie

Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się 1 kwietnia. Od 8 kwietnia zapukają do ...
30.03.2011

Po raz pierwszy wszyscy objęci Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań będą mogli przekazać informacje na swój temat przez internet. Ci, którzy z tego nie skorzystają, zostaną spisani w tradycyjnym sposób - przez rachmistrzów. Spis rozpocznie się 1 kwietnia 2011 r.

Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy bez wyjątku. Respondent po zalogowaniu na stronie internetowej ( www.spis.gov.pl, www.stat.gov.pl ) i po wykonaniu procedury uwierzytelniającej uzyskuje dostęp do formularza elektronicznego i może na nim pracować do 14 dni od pierwszego zalogowania. lub

Formularz będzie zawierał dane z systemów administracyjnych, np. PESEL, o ile respondent wybierze pracę w trybie on-line. Jest też wersja off-line, którą można pobrać, wypełnić i przekazać do biura spisowego. GUS zastrzega, że formularz off-line nie zawiera danych administracyjnych, trzeba wpisać je samemu.

 

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady będą przeprowadzać rachmistrzowie spisowi. Między 15 a 16 kwietnia będą też oni starali się spisywać bezdomnych.

Główny Urząd Statystyczny informuje na swojej stronie internetowej, że spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z krótszej listy pytań, a to drugie - z dłuższej. Podstawą prawną jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

GUS podkreśla, że to pierwszy spis powszechny po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dlatego też pytania zawierają zagadnienia, o których mówią europejskie przepisy. W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną; migracje wewnętrzne i zagraniczne; charakterystykę etniczno-kulturową; niepełnosprawność; wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego; rodziny oraz charakterystykę mieszkań i budynków. Wszystkie informacje objęte są tajemnicą statystyczną.

 

W Legnicy spis prowadzić będzie 52 rachmistrzów. Rachmistrzowie spisowi mają obowiązek wylegitymowania się odpowiednim dokumentem ze zdjęciem. Odwiedzać będą mieszkańców w godzinach od 8.00 do 20.00.

Legniczanie szczegółowe informacje uzyskiwać mogą u Pana Roberta Lipca, członka Gminnego Biura Spisowego, tel. 76 72 12 160.

 

(Wykorzystano informacje m. in. za RMF/PAP)


Opublikował: mbanaszkiewicz_p | Dodano: 30.03.2011 | Wyświetleń: 407
Powrót na listę aktualności

Zobacz także