Prezydent Miasta Legnicy

bip

Miasto oddychało SREBREM

Miasto oddychało SREBREM
23.05.2018
Miasto oddychało SREBREM

Kulminacja 39. edycji Legnickiego Festiwalu Srebro organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy już za nami. 18 i 19 maja odbyły się wernisaże wszystkich 25 wystaw zorganizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu oraz rozmaite wydarzenia towarzyszące, jak intronizacja Złotego Palucha – patrona Festiwalu, koncert czy seminarium popularno-naukowe.

Kolejny raz Legnica przez dwa dni była prawdziwą mekką artystów-złotników oraz znawców i miłośników biżuterii z całego kraju i wielu zakątków świata. Pogoda oraz twórcy, fani biżuterii i samego Festiwalu nie zawiedli i śmiało można powiedzieć, iż od dworca kolejowego po Akademię Rycerską miasto faktycznie oddychało Srebrem. 25 wystaw legnickiego Srebra można oglądać jeszcze do 10 czerwca.

Ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród w 27. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Iluzja” miało miejsce w holu Starego Ratusza. Rezultaty konkursu na plakat były znane już wcześniej, jako że zwycięski plakat tradycyjnie promuje Konkurs Sztuki Złotniczej. W tym roku zwycięzcą jest Michał Gierałtowski. W konkursie fotograficznym I nagrodę zdobyła Monika Kozłowska, II – Bogusz Jan Szulc, III – Rafał Donica. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Flis, Elwira Kruszelnicka, Małgorzata Madej i Katarzyna Tsynkel.

Międzynarodowe jury 27. Konkursu Sztuki Złotniczej przyznało zaś następujące nagrody:

 •          I Nagroda (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - Kyung Jin Kim (Korea Południowa);
 •          II Nagroda (Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego) – Akiko Kurihara (Japonia / Włochy);
 •          III Nagroda (Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – Sanghee Park (Korea Południowa);
 •          IV Nagroda (Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy) – Marion Delarue (Francja);
 •          Nagroda Specjalna (Srebrna ostroga) – Mari Syren (Finlandia).

Oprócz nagród pozostających w kompetencji jury, następujący artyści zostali laureatami nagród i wyróżnień przyznawanych przez instytucje i organizacje kultury i sztuki:

 •          Satoshi Nakamura (Japonia) – Nagroda Targów Inhorgenta Munich;
 •          Eszter Sara Kocksor (Węgry) – Nagroda firmy Polska Biżuteria;
 •          Akiko Kurihara (Japonia / Włochy) – Nagroda Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej;
 •          Georg W. Dobler (Niemcy) i Timothy Information Limited (Wielka Brytania)– Wyróżnienia Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy;
 •          Silvia Walz (Hiszpania / Niemcy) – Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych;
 •          Felicity Peters (Australia) – Wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Podczas kulminacji także prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski został podwójnie uhonorowany. Otrzymał statuetkę od Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych za organizację i finansowe wspieranie Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz Złoty Ring od Galerii Sztuki w Legnicy za wieloletnie i niezawodne wspieranie Festiwalu, solidarność i zaufanie wobec dyrekcji i zespołu Galerii oraz wiarę w jakość artystyczną jej projektów.

Swoją odznaką Galeria Sztuki wyróżniła również inne osoby i instytucje za ich wsparcie dla Festiwalu. Srebrne Ringi otrzymali: Jerzy Janeczek i Sławomir Kępa – właściciele Drukarni JAKS, Joanna Biernacka i Agata Białek – przedstawicielki Inhorgenta Munich oraz Anna Dyduk, Robert Pytlos i Marcin Tymiński.

Więcej o Festiwalu Srebra tutaj

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 23.05.2018 | Wyświetleń: 138
Powrót na listę aktualności

Zobacz także