Prezydent Miasta Legnicy

bip

List prezydenta na inaugurację roku szkolnego

List prezydenta na inaugurację roku szkolnego
30.08.2019

Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i wychowawcy, pracownicy oświaty!

Na progu nowego roku szkolnego witam serdecznie całą legnicką społeczność edukacyjną, szczególnie pierwszoklasistów, a także uczniów z sąsiednich gmin, uczęszczających do legnickich szkół. Drugiego września w 44 publicznych oraz w 67 niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych rozlegnie się pierwszy dzwonek. Prawie dwudziestodwutysięczna grupa dzieci, młodzieży i słuchaczy dorosłych rozpocznie edukację w roku szkolnym 2019/2020.

Przekazywaniem uczniom wiedzy, opieką nad nimi, kształtowaniem ich postaw i bezpieczeństwem zajmować się będzie ponad 1650 nauczycieli, wychowawców i pedagogów, wspieranych przez ponad 780 pracowników administracji i obsługi. Jestem pewien, że edukacja to nasza najważniejsza inwestycja w rodzinę, w godną przyszłość uczniów, a więc także w rozwój naszego miasta, gdyż oświata jest niezwykle ważną dziedziną jego życia.

Wraz ze swymi współpracownikami zawsze dbałem o zapewnienie jak najlepszych warunków kształcenia i wychowywania młodego pokolenia na możliwie najwyższym poziomie. Ten cel wciąż nam przyświeca, podobnie jak nauczycielom i rodzicom. W tegorocznym budżecie miasta na funkcjonowanie i rozwój oświaty zaplanowaliśmy prawie 224 miliony złotych, czyli blisko 40 procent całego budżetu. Subwencja oświatowa wynosi w tym ok. 128 milionów. Reszta to wydatki ponoszone przez miasto.

Rozpoczynający się nowy rok szkolny będzie inny od wszystkich poprzednich. Wiąże się to z kumulacją dwóch roczników, która wynika z wprowadzonej rządowej reformy oświaty. Do szkół średnich musieli trafić absolwenci wygaszanych dotychczasowych gimnazjów oraz uczniowie kończący szkoły podstawowe. Dzięki wielomiesięcznym, trudnym przygotowaniom i poważnym nakładom finansowym oraz ścisłej współpracy z dyrektorami szkół, udało się nam zapewnić w Legnicy optymalną liczbę miejsc na przyjęcie absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Stworzyliśmy w mieście warunki kadrowe, lokalowe i organizacyjne, które pozwalały na rekrutację około trzech tysięcy absolwentów. Podczas naboru do pierwszych klas szkół średnich trafiło 2800 uczniów. Są jeszcze wolne miejsca w szkołach technicznych i liceum. Blisko 40 proc. uczniów pochodzi z sąsiednich gmin.

Młodzież rekrutowały 23 szkoły: 10 liceów ogólnokształcących, w tym 3 niepubliczne, 8 techników, w tym dwa niepubliczne i 5 zawodowych szkół branżowych. Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów wybierali głównie licea ogólnokształcące (51,2 proc.), w drugiej kolejności są technika (39,7 proc.), a w trzeciej - branżowe szkoły I stopnia (9,1 proc.). Będziemy aktywnie wspierać uczniów, nauczycieli i rodziców w ich adaptacji do nowych warunków organizacji oświaty.

Wszystkim uczniom życzę wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i niezapomnianych chwil spędzonych w szkolnych murach. Niech nigdy nie zabraknie Wam woli, aby realizować swoje pasje, marzenia i rozwijać zainteresowania. Jest w Was ogromny potencjał. Wykorzystajcie go tak, abyście w miejscach, w których odbywają się lekcje i zajęcia, czuli się bezpiecznie, otoczeni dbającymi o Was ludźmi.

Kadrze pedagogicznej życzę zawodowych i osobistych sukcesów. Doceniam trud, jaki wkładają Państwo w kształcenie i wychowywanie uczniów, szanuję Wasze aspiracje i za wszystko dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam legnickich uczniów, nauczycieli, wychowawców, rodziców zaangażowanych w życie szkoły i pracowników administracji oświatowej.

Tadeusz Krzakowski

Prezydent Legnicy

 

 

 Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 30.08.2019 | Wyświetleń: 345
Powrót na listę aktualności

Zobacz także