Prezydent Miasta Legnicy

bip

Legnica numerem „3” w krajowym rankingu ZPP. Tytuł „SUPER POWIAT” po raz drugi

03.01.2011

31 grudnia 2010 r. zamknięty został doroczny ranking gmin i powiatów, prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Do ostatnich minut trwały w systemie online zmagania liderów rankingu w kategorii miast na prawach powiatu.

Kolejny raz u szczytu listy 65 powiatów grodzkich znalazła się Legnica. Nasze miasto, zdobywając 30.451 punktów zajęło w rankingu trzecie miejsce. Na pierwszym ex aequo znalazły się Gdańsk i Nowy Sącz, na drugim – Kraków. Legnica wyprzedziła m. in. Słupsk, Dąbrowę Górniczą, Rzeszów i Olsztyn, będąc jednocześnie najwyżej punktowanym miastem Dolnego Śląska. Legnicę wyróżniono, już po raz drugi (poprzednio za 2009 rok), prestiżowym tytułem „SUPER POWIATU”.

Ogólnopolski ranking najaktywniejszych powiatów i gmin organizowany jest od ośmiu lat. Tytuły Super Powiatu oraz Super Gminy otrzymują samorządy, których działania skupiają się na zrównoważonym rozwoju i którym w ciągu roku rankingowego przyznano punkty w 75 proc. podlegających ocenie sfer działalności.

Nasze miasto od kilku już lat plasuje się w czołówce rankingu. Za 2009 rok uzyskało szóstą pozycję. W latach 2006, 2007 i 2008 byliśmy na drugim miejscu, a jeszcze wcześniej – na 8 i 14.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów w ośmiu grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

W 2010 roku Legnica uzyskała m. in.: 5000 punktów za wykorzystywanie środków finansowych ze źródeł zagranicznych, 5000 punktów za pieniądze inwestycyjne zdobyte z krajowych źródeł zewnętrznych, 4000 za informatyzację Urzędu Miasta i jednostek podległych, 2200 punktów za zrealizowane przez gminę profilaktyczne programy zdrowotne i 2000 punktów za szkolenia kadry urzędniczej.

Więcej informacji o rankingu:

http://zpp.pl/index.php?path=main/glowna/newsview&id=4038

 laureat mnppsuper powiat

 

Opublikował: rbojara_p | Dodano: 03.01.2011 | Wyświetleń: 1533
Powrót na listę aktualności

Zobacz także