Prezydent Miasta Legnicy

bip

Legnica Piastów według Hanny Dereckiej

Legnica Piastów według Hanny Dereckiej
20.12.2019
Legnica Piastów według Hanny Dereckiej

Tłumy legniczan przybyły w czwartek (19 grudnia) do Galerii Piastów na premierę legnickiego Kalendarza Miejskiego na 2020 rok, zatytułowanego „Piastowie Legnicy”. Tego wieczoru mieszkańcy otrzymali ok. 2 tysięcy egzemplarzy.

Kalendarze to noworoczne legnickie danie firmowe, serwowane już od siedemnastu lat. Są wyjątkową wizytówką miasta, jego piękna, dorobku kulturalnego i bogactwa historii. Ten na 2020 rok ma unikatowy charakter, a jego wydanie zbiegło się 340 rocznicą powstania Mauzoleum Piastów, stanowiącego hołd dla ostatnich książąt piastowskich, którzy najdłużej panowali właśnie w Legnicy.

Pomysłodawczynią kalendarza jest Hanna Derecka, legnicka artystka fotografik. To ona zaprosiła znane i związane z naszym miastem osobowości ze świata sztuki, mediów i nauki, do użyczenia swych twarzy i charyzmy autentycznym postaciom księżnych i książąt piastowskich. Na niezwykłych portretach rozpoznajemy aktorów - Pawła Wolaka z Kasią Dworak-Wolak, Tomasza Kota, Janusza Chabiora, Roberta Więckiewicza, Annę Dymną, Joannę Jarmołowicz, publicystę Mariusza Szczygła, doktora Wojciecha Kowalika - Honorowego Obywatela Legnicy, dziennikarkę Beatę Tadlę, profesora Ryszarda Chamera, historyka Wojciecha Konduszę i operową diwę Adrianę Ferfecką. To naprawdę galeria wybitnych legniczan, tworzona od września do grudnia.

- Dziękuję autorce za fantastyczny efekt jej pracy. Dziękuję też ludziom związanym z Legnicą za wcielenie się w postacie historyczne. Dzisiaj, w XXI wieku, wszyscy jesteśmy spadkobiercami Piastów i ich dziedzictwa.  – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski, zanim wraz ze swymi zastępcami złożył na kalendarzach tysiące autografów.

- Takiego kalendarza jeszcze nie miałem – usłyszeliśmy od pana Stanisława Szewca – a kolekcjonuje je od kilku lat. Jest bardzo, bardzo elegancki, wart i Piastów i ludzi, którzy wcielili się w ich role.

- Przychodzę tu co roku. Moje dzieci mieszkają w Anglii i nie wybaczyłyby mi, gdybym im nie wysłała paru egzemplarzy. Oni tęsknią za Legnicą – zwierzyła się pani Beata Górska.

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 20.12.2019 | Wyświetleń: 861
Powrót na listę aktualności

Zobacz także