Prezydent Miasta Legnicy

bip

III etap zbiorczej drogi południowej. Zobacz jak przebiegają prace na ul. Sudeckiej

III etap zbiorczej drogi południowej. Zobacz jak przebiegają prace na ul. Sudeckiej
19.08.2022
III etap zbiorczej drogi południowej. Zobacz jak przebiegają prace na ul. Sudeckiej

Coraz bardziej widoczne są prace na zbiorczej drodze południowej. Obecnie rozpoczęły się roboty ziemne na ul. Sudeckiej w okolicach skrzyżowania z ul. Koskowicką. Dużo wcześniej zaś prace przygotowawcze ziemne od. ul. Myrka do wiaduktu na os. Kopernika. 

Przypomnijmy, że przetarg na tę inwestycję wygrało konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud (partner). Planowany czas realizacji całej inwestycji - 22 miesiące.

Zakres inwestycji z podziałem, realizowany z podziałem na trzy części, obejmuje m.in.:

Część 1

- Budowę nowej drogi o parametrach klasy Z na odcinkach: od ul. Bystrej do ronda przy ul. Radosnej włącznie i drogi północ - południe od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Piłsudskiego/Koskowickiej.

- Budowę drogi klasy L północ – południe, od ronda przy ul. Myrka do ronda przy ul. Radosnej.

- Przebudowę ul. Sportowców i ul. Bystrej wraz z parkingami.

Część 2

- Przebudowę ul. Sudeckiej od ronda przy tej ulicy do ronda przy ul. Sikorskiego włącznie.

Część 3

- Przebudowę ul. Okrężnej od. al. Rzeczypospolitej do ul. Bystrej i budowę nowego odcinka drogi klasy Z od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Sudeckiej.

W ramach tej inwestycji powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, sieci wodociągowe i inne. Jednym z najpoważniejszych zadań będzie budowa wiaduktu nad torami PKP.

Zbiorcza droga południowa ma dla miasta charakter strategiczny. Jej realizacja rozpoczęła się już w 2003 roku. Wtedy ulica Grabskiego przez ul. Reja połączona została ze Złotoryjską. Powstała dwujezdniowa droga. Trzy lata później ulicę Grabskiego przebudowano na odcinku od Kościuszki do Wojska Polskiego. Powstały dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, obustronne chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, parkingi i tereny zielone.

W ramach przebudowy ulicy Jaworzyńskiej już w 2014 roku kontynuowano budowę zbiorczej drogi południowej w kierunku wschodnim. Ulica Grabskiego, od skrzyżowania z Wojska Polskiego, sięgnęła poza skrzyżowanie z Jaworzyńską.

W 2017 roku zakończył się etap drugi budowy zbiorczej drogi południowej. Powstała arteria od ul. Jaworzyńskiej do al. Rzeczypospolitej, wraz z mostem nad Kaczawą. Koszt tej inwestycji to około 60 mln zł. Zwyciężyła ona w prestiżowym krajowym plebiscycie Modernizacja Roku w kategorii drogi i mosty.

Fot. GB

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 19.08.2022 | Wyświetleń: 1212
Powrót na listę aktualności

Zobacz także