Prezydent Miasta Legnicy

bip

Centrum Integracji Społecznej na Kartuzach oficjalnie otwarte

Centrum Integracji Społecznej na Kartuzach oficjalnie otwarte
23.10.2019
Centrum Integracji Społecznej na Kartuzach oficjalnie otwarte

- Jeszcze niedawno ten budynek był ruiną. Niektórzy twierdzili, że do wyburzenia. Jednak podjęliśmy wyzwanie i udało się. Mamy piękny i funkcjonalny obiekt, służący mieszkańcom Kartuz i innych dzielnic miasta – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

We wtorek (22 października) oficjalnie zostało otwarte Centrum Integracji Społecznej przy ul. Kościelnej. To właśnie tutaj jeszcze przed przecięciem wstęgi przeniesiona została Świetlica Terapeutyczna nr 1 z ul. Brackiej.

- Mieszkam w sąsiedztwie – mówi pani Agnieszka, mama dwojga dzieci. – Wcześniej wiele lat chodziły do świetlicy na Brackiej, ale tutaj jest o niebo lepiej, piękniej. Są place zabaw, boisko, wyposażone sale. Moje dzieciaki będą się tutaj dobrze rozwijać.

Dzieci pani Agnieszki chodzą na zajęcia z matematyki, języka polskiego, angielskiego, informatyki. Jedzą tutaj posiłki.

- To wszystko pomaga naszej rodzinie, daje szanse. Fajna jest kadra, ma dla nas dużo cierpliwości i serca. Możemy tu dostać nawet pomoc prawną. Chcemy, żeby wszyscy szanowali ten nasz drugi dom – dodaje pani Agnieszka.

Z usług i pomocy Centrum każdego dnia korzysta blisko 180 dzieci i 130 dorosłych, w tym bardzo wielu seniorów.

- Od rana do wieczora prowadzimy tutaj zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych – mówi Bożena Brzeskot, dyrektor CIS. – Uczniowie na zajęciach wyrównawczych uzupełniają swoją wiedzę z języków obcych, matematyki, fizyki i innych. Mają zapewnioną pomoc psychologa, logopedy czy pedagoga. Organizujemy dla nich wycieczki do kina, teatru, czy spacery po mieście. Mamy też plac zabaw i boiska sportowe, z których korzystają nie tylko nasi podopieczni.

Właśnie na placu zabaw spotykamy Oliwiera z II klasy i Wiktorię z zerówki. Podoba się wam? – Jest super. Piękne podwórko i fajne panie. Zawsze jest tutaj wesoło – śmieją się.

A dorośli? Oferta dla nich jest równie bogata. Uczą się tutaj języków, obsługi komputera, a na siłowni poprawiają swoją kondycję. Wychodzą do kina, teatru, jeżdżą na wycieczki. Spotykają się ze znajomymi i oczywiście z ciekawymi ludźmi. Jest to dla nich drugi dom. Wcześniej spotykali się w Środowiskowym Centrum Integracji, czyli w Willi Bolka przy ul. Chrobrego, skąd przeszli na Kościelną.

Artur Kowalski prowadzi dla osób starszych zajęcia z informatyki: - Dla wielu z nich otworzył się świat informatyczny. Nauczyli się posługiwać komputerem. Serfują w sieci, dokonują opłat – cieszy się pan Artur.

Pobyt dorosłych i dzieciaków pod jednym dachem ma też swoje bardzo dobre strony. Tutaj nawiązują się więzy międzypokoleniowe. – Otwarci jesteśmy też na współpracę z naszymi sąsiadami - dodaje pani dyrektor. – Planujemy wspólne imprezy integracyjne.

W inauguracji Centrum wzięli udział m.in.: prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, zastępcy i współpracownicy prezydenta, starosta powiatu Adam Babuśka, budowniczowie obiektu i mieszkańcy miasta.

Przypomnijmy, że Centrum Integracji Społecznej powstało w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2015–2020. To kolejna inwestycja na Kartuzach, dzięki której zdecydowanie poprawiła się jakość życia mieszkańców.

Prace przy tworzeniu CIS rozpoczęły się na początku minionego roku. Wykonano m.in.: remont dachu, położono ocieplenie na ścianie budynku od strony podwórza, wymieniono stropy wewnątrz budynku, wykonano szyb windy i wiele innych prac konstrukcyjnych. Na zewnątrz powstał plac zabaw, boisko do siatkówki i koszykówki, siłownia plenerowa, parking, podjazdy dla niepełnosprawnych. Koszt to ponad 6,2 mln zł. Urząd Marszałkowski przyznał Legnicy ze środków unijnych dotację na tę inwestycję w wysokości 3,5 mln zł. Z budżetu państwa dodatkowo otrzymaliśmy ponad 328 tys. zł.

Budowa Centrum jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez mieszkańców miasta w ramach konsultacji społecznych, prowadzonych w związku z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Legnicy na lata 2015–2020.

Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2015–2020 zawiera 12 projektów dotyczących Kartuz. Zrealizowano już przebudowę ul. Wrocławskiej od placu Sybiraków do Nadbrzeżnej. Zbudowano też kompleks rekreacyjno–sportowy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Zrewitalizowano kamienice przy ul. Kamiennej i Kościelnej oraz przebudowano podwórza u zbiegu ulic Kamiennej, Kościelnej, Daszyńskiego i Wrocławskiej. Latem tego roku mieszkańcy otrzymali bulwar nad Kaczawą wraz z przebudowaną ul. Nadbrzeżną. Miasto przeznaczyło na inwestycje w ramach tego programu ponad 20 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ok. 10 mln zł.

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 23.10.2019 | Wyświetleń: 1082
Powrót na listę aktualności

Zobacz także