Prezydent Miasta Legnicy

bip

30 lat partnerstwa miast Legnica - Wuppertal

30 lat partnerstwa miast Legnica - Wuppertal
16.10.2023
30 lat partnerstwa miast Legnica - Wuppertal

W sobotę odbyło się ważne wydarzenie w historii miasta - trzydziesta rocznica partnerstwa z niemieckim miastem Wuppertal. Ten jubileusz stanowi doskonałą okazję do refleksji nad znaczeniem współpracy między tymi dwoma miastami oraz do świętowania wspólnego sukcesu i przyjaźni.

Delegacja z Wuppertalu przebywająca w Legnicy od piątku uczciła tę rocznicę w sposób szczególny. Głównym punktem programu była uroczysta ceremonia podpisania "Deklaracji woli kontynuowania i umacniania współpracy partnerskiej pomiędzy Legnicą a Wuppertalem". W sobotę 14 października, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz nadburmistrz miasta Wuppertal prof. Uwe Schneidewind złożyli swoje podpisy pod tym ważnym dokumentem.

"Deklaracja woli" jest wyrazem zaangażowania obu miast w dalszy rozwój partnerstwa, a także potwierdzeniem znaczenia wzajemnych relacji. W jej treści odnaleźć można zobowiązanie do kontynuowania współpracy w dziedzinach kultury, gospodarki i życia społecznego, które przez trzy dekady stały się integralną częścią życia obu społeczności.

W dniu podpisania deklaracji, mieszkańcy Legnicy i goście z partnerskiego miasta mieli również okazję uczestniczyć w uroczystym koncercie zorganizowanym z okazji tego jubileuszu. West Side Sinfonietta pod dyrekcją Marcina Danilewskiego zaprezentowała utwory Benjamina Bilsego, które odzwierciedlają zarówno legnicki czas jak i okres, kiedy autor odnosił sukcesy w Berlinie. Podczas koncertu szczególnym gościem był praprawnuk samego artysty, który przybył prosto z Berlina, aby uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Koncert był wydarzeniem promującym nadchodzącą płytę „Benjamin Bilse – Kaleidoscope” współorganizowanym przez Narodowe Forum Muzyki.

Prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski, wyraził swoją radość i dumę z trzydziestoletniej współpracy pomiędzy Legnicą a Wuppertalem. 

-Współpraca naszych miast jest doskonałym przykładem pokazującym, jak można, opierając się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, rozwijać i zacieśniać relacje między dwoma narodami. Przez te trzy dekady stworzyliśmy mosty kulturowe, gospodarcze i społeczne, które łączą nasze społeczności – powiedział Tadeusz Krzakowski. 

W uroczystościach uczestniczyli również goście z Wuppertalu, m.in. J ö rg Eckhold, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Legnicy wraz z małżonką, oraz Helga Maser, wdowa po profesorze Siegfriedzie Maserze, który był jednym z głównych architektów partnerstwa i wielkim przyjacielem Legnicy. Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, Martin Kremer, również zaszczycił swoją obecnością to wyjątkowe wydarzenie.

Podczas jubileuszu nie zabrakło również przedstawicieli poprzednich prezydentów Legnicy. Obecni byli: Edward Jaroszewicz, Tadeusz Pokrywka i Ryszard Kurek, którzy przyczynili się do rozwoju partnerstwa między Legnicą a Wuppertalem na przestrzeni lat.

Trzydzieści lat partnerstwa miast Legnica i Wuppertal to czas intensywnej współpracy, wymiany kulturowej, jak również przyjaźni i zrozumienia pomiędzy obydwoma społecznościami. To również doskonały przykład tego, jak długotrwałe partnerstwo międzynarodowe może przyczynić się do obopólnych korzyści. 


Deklaracja woli kontynuowania i umacniania współpracy partnerskiej pomiędzy Legnicą a Wuppertalem

 My, włodarze Legnicy i Wuppertalu, w przekonaniu o wzajemnych korzyściach wynikających z zacieśnienia dotychczasowych kontaktów, w imieniu mieszkańców naszych miast deklarujemy chęć dalszego dążenia do rozwijania efektywnej współpracy między Legnicą a Wuppertalem.

Niniejszy dokument jest potwierdzeniem, iż nasi poprzednicy podpisując trzydzieści lat temu umowę o partnerstwie między Legnicą a Wuppertalem wykazali się dalekowzrocznością, dzięki której słowo „przyjaźń” stało się  w istocie faktem. Współpraca naszych samorządów, organizacji społecznych i aktywnych obywateli jest wyrazem demokratycznej dojrzałości Europy XXI wieku.
Dziś w duchu europejskiej integracji i rozwoju, deklarujemy iż dołożymy starań, by dalej przyczyniać się do rozwoju współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Oświadczamy także, że jesteśmy gotowi do kontynuowania bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami obu miast, przedsiębiorstwami, urzędami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi. Warunkami naszej współpracy jest i będzie wzajemne zaufanie, kultura dialogu oraz szacunek dla zróżnicowanych poglądów i kultywowanych wartości, otwartość na nowe formuły  i kierunki współpracy.

 My, niżej podpisani oświadczamy zgodnie, iż – w oparciu o bogatą spuściznę trzydziestu lat współdziałania – pragniemy zapoczątkować nowy rozdział współpracy naszych miast i ich społeczności.

Galeria zdjęć

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 16.10.2023 | Wyświetleń: 452
Powrót na listę aktualności

Zobacz także